یو تجارت

گنبد سلطانیه در زنجان

4 فروردین 95 ساعت 21:26
1 از 5 (1 رای)
گنبد سلطانیه در زنجان

به گزارش ویرلن ؛ یحیی رحمتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:از ۲۵ اسفند ۹۴ تا پایان روز سوم فروردین ، ۱۴ هزار و ۱۳۷ مورد اقامت مسافران و گردشگران در مراکز اقامتی این استان به ثبت رسیده است.
وی یادآورشد: از این میزان اقامت ثبت شده در استان زنجان هفت هزار و ۴۰۰ نفر از مسافران نوروزی در مدارس اسکان داده شده و مابقی در هتل ها، مهمان پذیرها و سایر مراکز اقامتی موقت مستقر شدند.
رحمتی به نظارت های مستمر بر مراکز اقامتی، رستوران ها، مراکز پذیرایی بین راهی و دفترهای خدمات مسافرتی سطح استان اشاره و اظهار کرد: طی یک هفته گذشته ۲۰۰ مورد بازدید از این مراکز انجام شده که طی آن، چهار تذکر به مرکز اقامتی، یک تذکر به دفاتر مسافرتی و شش فقره تذکر به مرکز پذیرایی برای رعایت نکردن برخی استانداردها و قوانین داده شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: تا کنون موردی از شکایت های مردمی در خصوص نحوه ارائه خدمات از سوی مراکز اقامتی، رستوران ها، مراکز پذیرایی بین راهی و دفترهای خدمات مسافرتی این استان به مسافران دریافت نشده است.
وی به میزان اسقبال مسافران از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری زنجان اشاره کرد و افزود: مهمترین مراکز گردشگری و تاریخی زنجان را گنبد سلطانیه، رختشویخانه، موزه مردان نمکی، غار کتله خور، موزه دارایی، چلبی اوغلی، ملا حسن کاشی و حسینیه اعظم تشکیل می دهند.
گنبد سلطانیه یکی از ۱۷ میراث جهانی ایران محسوب می شود که قدمت آن به قرن هفتم هجری شمسی دوره ایلخانیان می رسد.
وی خاطر نشان کرد: در این مدت دو هزار و ۴۲۷ بازدید از بنای رختشویخانه، دو هزار و ۲۳۵ فقره بازدید از موزه مردان نمکی و ۸۱۷ مورد بازدید از غار کتله خور انجام شده است.
بنای رختشویخانه توسط علی اکبر توفیقی نخستین شهردار زنجان حدود ۹۰ سال پیش در مرکز این شهر احداث شده است.
کاربری انحصاری رختشویخانه برای شستشوی لباس و ظروف توسط بانوان تعریف شده بود.
غار کتله خور طولانی ترین غار آهکی جهان محسوب می شود که در ۸۰ کیلومتری شهر گرماب از توابع شهرستان خدابنده قرار گرفته است.
تاکنون ۱۲٫۵ کیلومتر از نقشه برداری این غار توسط تیم های آلمانی و سوییسی انجام شده است.
بیش از ۱۰ کیلومتر از مسیرها و راه های جدید این غار توسط تیم های جدید ایرانی نقشه برداری شده است.
مردان نمکی مومیایی های نمکی هستند که سن آنان به بیش از دو هزار و ۳۰۰ سال می رسد که از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان کشف شده اند.

گنبد سلطانیه در زنجان
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره گنبد سلطانیه در زنجان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: گنبد سلطانیه ، زنجان ، اقامت ، مسافران ، گردشگران ، استان ، میراث فرهنگی ، خدمات مسافرتی ، بناهای تاریخی ، میراث جهانی ، ایلخانیان ، موزه ، روستای چهراباد