یو تجارت

بینی های نامناسب برای عمل زیبایی

نویسنده: فایل می
16 خرداد 99 ساعت 11:52
1 از 5 (1 رای)
بینی های نامناسب برای عمل زیبایی

عمل بینی چیزی است که در بین برخی از مردم ایران به مانند سرگرمی برای زیبایی به آن نگاه می شود و این یک مشکل بزرگ در جامعه ما است. دکتر حسام جهاندیده*: در طبقه بندی علمی، بینی ها را با توجه به وضعیت نژادی به 3 گروه تقسیمی می کنند:

1- بینی های آسیایی که بافت استخوانی کم و بدون برجستگی دارند؛

2- بینی های آفریقایی که پهن هستند و غضروف زیادی دارند و اصطلاحا به آن بینی گوشتی می گویند؛ و

3- بینی های خاورمیانه ای که اندازه بزرگ و پوست ضخیمی دارند.

با توجه به نوع اختلال نیز می توان بینی ها را دسته بندی کرد؛ به عنوان مثلا، بینی های استخوانی قوزدار، بینی هایی که انحراف قابل مشاهده دارند و محور بینی به سمت چپ یا راست منحرف است یا بینی هایی که به دنبال ضربه دچار اختلالات ظاهری شدید هستند و به آن بینی پیچ دار می گویند.

در تعریف عامیانه، بینی ها به 2 گروه گوشتی و استخوانی تقسیم می شود؛ بینی های گوشتی که پوست ضخیم و چرب و غضروف ضعیفی دارند و بینی های استخوانی که دارای پوست های متوسط تا نازک و بافت غضروفی و استخوانی بالایی هستند یا اصطلاحا قوز دارند.

ممنوعیت مطلق برای جراحی بینی وجود ندارد اما نتیجه جراحی در اقلیتی از بیماران چندان موفقیت آمیز نیست و در نتیجه بعد از عمل نسبت به قبل از آن چندان تفاوتی نمی کند.

این افراد دارای پوست های ضخیم با آکنه های زیاد و پوست های چربی هستند یا غضروف های ضعیف و کمی دارند یا اینکه چند مرتبه عمل بینی انجام داده و رضایت نداشته اند و بافت بینی از نظر کفایت غضروف ضعیف شده و خونرسانی به بافت در صورت جراحی مجدد در معرض خطر است.

این افراد بهتر است عمل جراحی بینی انجام ندهند. افرادی که مشکلات روان پزشکی دارند و دچار خودزشت انگاری بدن هستند یا به شدت وسواسی اند و از نظر خلقی ناپایدارند هم نباید اصلا جراحی بینی انجام دهند.

عمل زیبابی بینی بدون عارضه نیست

معمولا 90 درصد جراحی های بینی موفقیت آمیز است. با این حال این جراحی ها با عوارضی هم همراه است که برخی از آنها مربوط به خود عمل و برخی عوارض نامطلوب و غیر از عوارض خود عمل است. به عنوان مثال برخی افراد به دنبال عفونت، بافت بینی یا پوست بینی خود را از دست می دهند یا دچار عفونت های قابل توجه در بدن یا مننژیت می شوند.

این عوارض شیوع پایینی دارد و در حد 1 تا 2 درصد است. یکی دیگر از عوارض نامطلوب جراحی بینی، نیاز به عمل مجدد است. به طول کلی، 5 تا 15 درصد عمل های جراحی بینی نیازمند عمل مجدد هستند. در این افراد گرچه بینی از نظر ظاهری بهتر شده اما همچنان مشکلاتی دارد که باید اصلاح شود.

بروز مشکلات ظاهری از نظر غیرقرینگی بینی یا اشکالات مربوط به ظاهر مثل افتادگی یا کج شدن قابل توجه بینی یا غیرقرینه بودن 2 سمت بینی به شکل چشمگیر که آناتومی طبیعی بینی را مخدوش می کند را هم نباید فراموش کرد.

یک گروه دیگر هم عوارض تنفسی است و دلیل آن برداشته شدن بیش از حد غضروف یا داشتن پیش زمینه مشکلات تنفسی به دلیل سابقه پولیپ یا اگزماست که به دنبال عمل جراحی بینی تشدید می شود. این افراد معمولا دچار اختلالات کارکردی می شوند؛ یعنی ظاهر بینی شان مشکل چندانی ندارد اما کارکرد بینی که همان تنفس است، مخدوش می شود.

بینی گوشتی را می توان عمل کرد؟

افرادی که بینی گوشتی دارند، بهتر است عمل جراحی بینی انجام ندهند. البته در برخی افراد که بینی های گوشتی یا غضروف قوی دارند می توان انتظار نتیجه خوبی داشت اما نتیجه عمل در بینی های گوشتی که پوست ضخیم و چرب و پرآکنه و غضروف ضعیفی دارند، در نهایت خوب نیست.

چه کسانی به رینوپلاستی نیاز دارند؟

جراحی زیبایی بینی کاملا سلیقه ای است. گاهی یک بینی چندان زیبا نیست اما خود فرد با آن مشکلی ندارد. در این شرایط هرگز فرد را تشویق نمی کنیم عمل جراحی بینی انجام دهد. برخی بینی ها انحرافات بسیار شدیدی دارند که این انحراف مشکل تنفسی مثل تنفس با دهان باز ایجاد می کند

و فرد هنگام ورزش دچار اختلال تنفس می شود. این اختلال روی کیفیت زندگی فرد اثر منفی می گذارد.جراحی بینی در این شرایط، درمانی است.این گروه از افراد با عمل مرسوم بینی اصلاح نمی شوند و نیاز به عمل توام اصلاح انحراف تیغه بینی دارند و پزشکان از تصمیم این گروه از افراد استقبال می کنند.

پزشک در برابر افرادی که تنها مشکل جزیی ظاهری دارند در مقام قضاوت بر نمی آید. اگر انتظار واقع بینانه باشد پزشک با ارزیابی قبل از عمل سعی می کند به نحوی عمل را انجام دهد که فرد به نتیجه دلخواه برسد.

مراقبت های بعد از رینوپلاستی

بعد از عمل جراحی بینی در چند هفته اول فرد نباید فعالیت فیزیکی قابل توجهی داشته باشد و وسیله سنگین بلند کند. او باید از نور خورشید و حمام آفتاب بپرهیزد. در این شرایط فرد باید از بینی خود در برابر ضربه محافظت کند. شستشوی داخلی بینی نیز الزامی است.

فرد باید از داروهای موضعی برای محل بخیه استفاده کند، عینک نزند، زیاد صحبت نکند و زیاد نخندد و در کل از عضلات صورت چندان استفاده نکند. هنگام خوابیدن باید به وضعیت درازکشیدن توجه کند؛ یعنی نباید وضعیت نامناسبی داشته باشد که به بینی فشار آورد. شخص باید بین چند هفته تا 2 ماه، این مسائل را رعایت کند.

یک رینوپلاستی چقدر آب می خورد؟

چند سال پیش مطالعه ای در کشور انجام شد و رقم 80 هزار مورد جراحی زیبایی بینی را در سال اعلام کرد که به نظر منطقی می رسد. مراجع بین المللی معمولا به گزارشات بی پایه و اساس سایت ها و مجلات داخلی استناد می کنند که مستند نیست و تخمینی است.

در مورد تعرفه ها هم باید گفت وقتی تعرفه ها در چارچوب طرح سلامت مصوب شد، قیمت جراحی زیبایی در مقایسه با قبل پایین تر آمد اما مخالفان این توجیه را داشتند که اگر طرح سلامت موافق علم های جراحی زیبایی نیست باید قیمت آن را افزایش دهد تا در دسترس و ارزان نباشد ولی در عمل این اتفاق نیفتاد و بعد از طرح تحول سلامت، میانگین هزینه جراحی یا ثابت ماند یا کمتر شد.

چرا بینی شما از بینی دیگران بزرگ تر است؟

محققان انگلیسی موفق شدند ژن های دخیل در شکل بینی را شناسایی کنند. به گفته پژوهشگران کالج لندن، 4 ژن در مورفولوژی بینی دخالت دارند:

– GLI3 که در رشد غضروف بینی و عرض سوراخ های بینی نقش دارد؛

– DCHS2 در نوک تیز یا پهن شدن بینی دخالت دارد؛

– RUNX2 در رشد استخوانی بینی و بزرگی آن دارد؛ و

– PAX1

محققان پس از بررسی DNA 6 هزار و 275 فرد اروپایی، آمریکای جنوبی و آفریقایی توانستند به نقش هر ژن در ایجاد تغییرات در بینی پی ببرند. به گفته محققان، محیطی که انساندر آن زندگی می کند به شدت بر شکل بینی تاثیر می گذارد. به عنوان مثال بینی اروپایی ها به دلیل آب و هوای سرد و خشکی که دارند،

استخوانی و کشیده است. شناسایی ژن های دخیل در تغییر بینی نیز محققان را یک قدم به کشف این موضوع نزدیک تر کرد که چرا انسان ها دچار اختلالات ژنتیکی و در پی آن تغییرات در مورفولوژی صورت شده اند؟

کتابفروشی برتر منتشر کرد .

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره بینی های نامناسب برای عمل زیبایی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: این بینی ها برای عمل مناسب نیستند ، عمل بینی ، جراحی بینی ، عمل زیبایی بینی ، جراحی ، بینی زیبا ، تغییر فرم بینی ، روش های عمل بینی ، درباره عمل بینی ، بینی استخوانی ، بینی گوشتی ، عمل زیبابی بینی ،