یو تجارت

بازاریابی معکوس

نویسنده: یو تجارت
18 آبان 95 ساعت 17:35
1 از 5 (1 رای)
بازاریابی معکوس

هدف بازاریابی معکوس (Reverse Marketing) این است که مصرف‌کننده برای انجام بازاریابی به دنبال شرکت بگردد. این بازاریابی را می‌توان از طریق تلویزیون، چاپ و بازاریابی اینترنتی انجام داد و می‌توان گفت که بسیار سازگار می‌باشد و به مشتری اجازه می‌دهد تا عضوی از سازمان شود. در بازاریابی معکوس هدف نفوذ در ذهن مشتری می‌باشد، مشتری بازاریاب است..

بازاریابی معکوس از این جنبه نشأت می‌گیرد که مشتریان نقش اساسی و مهم‌تری را در تأثیرگذاری بر چهار p آمیخته بازاریابی از قبیل ، قیمت، مکان و کانال توزیع و تبلیغات دارند آن‌ها انتظار دارند شرکت‌ها در طراحی کالاهای که برای رفع نیاز آن‌ها می‌سازند از آنان نظرخواهی شود.

امروزه بازاریابی از مباحث بازاریابی انبوه به بخش‌بندی و از بخش‌بندی به بازاریابی تک‌به‌تک (B۲C) رسیده است. مشتریان انتظار دارند به‌جای اینکه در بازار مجبور باشند از میان تعدادی مدل مبلمان با رنگ‌ها و طرح‌های ارائه‌شده توسط شرکت انتخاب کنند، ترجیح می‌دهند که رنگ و جنس موردنظر خود را انتخاب کنند و به‌صورت سفارشی آن را در کمترین زمان ممکن دریافت نمایند.
رعایت شش گام کلیدی در فراگرد بازاریابی، می‌تواند بیشترین تأثیر در طراحی و اجرای یک “بازاریابی معکوس” موفق را داشته باشد؛
چگونه در مورد بازاریابی خود و به خاطر آن، درباره کل روشی که با آن کسب‌وکار می‌کنید بازاندیشی می‌کنید تا به افزایش قدرت مشتری پاسخ‌گویید؟ اینکه گفته می‌شود در هرکجا، به هر نحو و در هرزمانی که آن‌ها می‌خواهند کسب‌وکار کنید واقعاً چه معنایی دارد؟ چگونه فراگرد های متعارف برقراری ارتباطات، توزیع، قیمت‌گذاری و فروش تغییر خواهند کرد؟ معانی ضمنی آن برای راهبرد، نام‌های تجاری، نوآوری و روابط چه هستند؟

۱- هریک از فعالیت‌های بازاریابی را مدنظر داشته باشید؛
فعالیت‌های کلیدی بازاریابی، برای مثال نام‌های تجاری، ارتباطات، قیمت‌گذاری و نوآوری را تعیین کنید.
۲- هر فراگرد بازاریابی را به‌دقت برنامه‌ریزی کنید؛
گام‌های موجود در هر فراگرد را به‌دقت برنامه‌ریزی کنید، شاید بهتر باشد هریک را به‌طور جداگانه روی یادداشت‌های چسب‌دار بنویسید.
۳- به‌طور معکوس از مشتری آغاز کنید؛
فراگرد را بازآفرینی کنید و کار را با مشتری و یا خریدار آغاز و ترتیب گام‌ها را تغییر دهید.
۴- آنچه از همه بیشتر برایشان مهم است را بیفزایید؛
انتخاب‌های محتمل مشتری از اینکه چه می‌خواهد، چه زمان، کجا و چگونه می‌خواهد را مدنظر گیرید و بر روی یادداشت‌های مناسب دوباره بیان کنید.
۵- فراگرد را انعطاف‌پذیرتر کنید؛
فراگرد چگونه می‌تواند انعطاف‌پذیرتر باشد تا کسب‌وکار طبق شرایط مشتریان، برای هر مشتری در هر بار به شکل متفاوت،صورت پذیرد.
۶- سفارشی‌سازی را به آن بیفزایید؛
فراگرد از طریق دانش بهتر مشتری، سفارشی‌سازی و ارائه خدمت بهتر چگونه می‌تواند شخصی شود.

اگر مطالب ما مورد پسند شما واقع شده میتوانید این مطالب را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی با یک کلیک به اشتراک بگذارید چهت استفاده به پایین همین صحفه مراجعه کنید با تشکر.

مجله اینترنتی و آموزشی پورتال یو تجارت

منبع: www.Youtejarat.com
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره بازاریابی معکوس نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: بازاریابی ، بازاریابی معکوس ، مشتری وفاداری ، مشتری مداریی ، احترام به مشتری ، پله های بازاریابی ، B2C