یو تجارت
بذر گل گازانیا

بذر گل گازانیا

1 از 5 (1 رای)
گارانتی: تضمین کیفیت
روش دریافت: از طریق پست
مبدإ ارسال: گیلان - بندرانزلی
نمودار قیمت قیمت برای شما: 27,800 تومان
برای خرید 5 عدد به بالا، 3 درصد تخفیف لحاظ می شود.

معرفی محصول:

تعداد:20 عدد

معرفی گل گازانیا:

گازانیا Gazania به خانواده Asteraceae و راسته تعلق دارد و بومی جنوب قاره آفریقا است. این گیاه گونه های مختلفی دارد که در حدود 15 عدد از انان و همچنین دورگه های حاصل از آنان در دنیای باغبانی امروز مورد استفاده قرار میگیرند و یکی از آنان که بیش از سایرین مورد کشت و کار قرار گرفته اند گونه Gazania rigens (مترادف با Gazania longiscapa) می باشد.انواعی که معمولا تحت کاشت قرار می گیرند معمولا حدود 30-25 سانتیمتر ارتفاع می یابد اما نمونه هایی با ارتقاع 15 سانتیمتر و حتی 120 سانتیمتر نیز وجود دارند. این گیاهان به دلیل تولید گلهایی بزرگ و ستاره ای شکل با رنگهای گرم و درخشان همانند قرمز، نارنجی، زرد، صورتی و همچنین سفید در اواخر بهار و در طی تابستان و همچنین پاییز مورد توجه قرار گرفته اند.

گلها در حدود 5 الی 12 سانتیمتر قطر دارند، بر روی آنان گاهی خطوطی متفاوت رنگ اصلی گلبرگ وجود دارد، همچنین گاهی گلبرگها در برخی از انواع باریک تر از انواع دیگر هستند و دمگل نیز 15 الی 30 سانتیمتر طول دارد. گلها با فرارسیدن شب بسته می شوند . گازانیا در اصل گیاهی چندساله است اما در مناطق معتدله به دلیل سرد شدن هوا در طی زمستان به شکل گیاهی یکساله مورد استفاده قرار میگیرد. اما اگر امکاناتی وجود داشته باشد که در طی زمستان به مکانی با دمای مناسب و همچنین نور مورد نیاز انتقال بیابد، گیاه زنده مانده و حتی گلدهی آن با توجه به شرایط مکان نگهداری کم و بیش ادامه خواهد یافت.برخی از انواع گازانیا به عنوان گیاهانی کف پوش (یعنی گیاهانی که ناحیه ای از زمین را به خوبی پوشش می دهند) مورد استفاده قرار می گیرند. برخی دیگر از انواع نیز به دلیل گلهای درشتی که تولید میکنند برای کاشت در گلدان مورد استفاده قرار می گیرند.توجه داشته باشید که برخورد این گیاه با پوست بدن برخی از افراد می تواند حساسیتهای پوستی ایجاد کند و همچنین بهتر است که حیوانات خانگی از این گیاه دور نگهداری شوند.

آبیاری گل گازانیا:

گازانیا از جمله گیاهان مقاوم به خشکی است.البته آبیاری کافی و منظم به گلدهی و کیفیت آن کمک می کند اما به یاد داشته باشید که آبیاری زیاده از حد و یا سنگین بودن خاک و باقیماندن آب به مدت طولانی در اطراف ریشه و ساقه های این گیاه منجر به پوسیدن آنان و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. بنابراین زمانی که حدود 5 سانتیمتر از سطح خاک خشک شده بود نسبت به آبیاری آن اقدام کنید.

نور مورد نیاز گل گازانیا:

به مکانی با وجود حداقل 6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارند.در درون خانه نیز گلدانهای گازانیا را در کنار پنجره های رو به جنوب یا غربی قرار دهید تا نور کافی به آن برسد. شرایط نور کم منجر به عدم شکل گیری گلها و همچنین عدم باز شدن و شکوفایی کامل گلها می شود. به عنوان مثال حتی در روزهای ابری، گلها حالتی نیمه باز دارند و کاملا شکوفا نمی شوند.

دما مورد نیاز گل گازانیا:

بهترین دما برای گلدهی این گیاه 30-25 درجه است اما اصولا گازانیا به گرمای هوا مقاوم است و هر مقدار که هوا گرم شود اگر به شکل صحیح آبیاری شود ، مشکلی ایجاد نمی شود. همچنین قسمتهای طوقه و زیرزمینی این گیاه دما را تا حدود صفر درجه می تواند تحمل کند ولی هر مقدار که دمای هوا از حدود 15 درجه پایین تر بیاید، ابتدا گلدهی کاهش یافته و متوقف می شود و سپس با سردتر شدن هوا برگسار زرد شده و در نهایت از بین خواهند رفت.

خاک مورد نیاز گازانیا:

در مورد خاک سختگیر نیست و حتی خاکهایی را که از لحاظ غذایی فقیر محسوب می شوند به خوبی تحمل می کند.اما خاک باید زهکش خوبی داشته باشد و آب را در خود نگه ندارد بنابراین بکار گیری شن و یا خاک برگ در مخلوط خاک می تواند به این مسئله کمک کند. گیاهان را در بستر کاشت باغچه با فاصله حدود 20-15 سانتیمتر بکارید. برای عمکلرد بهتر گیاه می توان در اطراف هر بوته و به ضخامت حدود 5 سانتیمتر خاک برگ ریخت . این لایه از خاک برگ اصطلاحا مالچ نامیده می شود که در خنک نگهداشتن ریشه های گیاه در طی روزهای گرم تابستان می توان به خوبی کمک کرده و موجب افزایش گلدهی گیاه شود. اگر خاک محل کاشت به خوبی اماده شده باشد و در زمان تهیه مخلوط خاکی از موادی مانند خاک برگ، کود پوسیده دامی و یا ورمی کمپوست استفاده شده باشد نیازی به کوددهی این گیاه نیست اما در غیر اینصورت و برای گیاهانی که تصور می کنید غذادهی لازم است می توانید از کودهای محلولی که کامل نیز هستند یک بار در بهار و یک بار نیز در تابستان استفاده کنید. این میزان کافی است و این گیاه نیاز بیشتری به کوددهی ندارد.

تکثیر گل گازانیا:

آسانترین راه تکثیر این گیاه است. شما می توانید اگر گیاه گازانیا دارید ، اواخر تابستان نسبت به جمع آوری بذرها اقدام کنید . بذرها را برای چند روز در مکانی خشک و بدور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه خود را از دست بدهند. می توانید برای نگهداری بذرها تا سال بعد و فرارسدن زمان مناسب کاشت آنان، از پاکتهای کاغذی استفاده کنید. بذرها را میتوان اوایل بهار به شکل مستقیم در خاک باغچه کاشت و یا اینکه حدود 6 هفته قبل از شروع بهار و در مکانی محافظت شده همانند داخل خانه نسبت به کاشت بذرها اقدام کرد. از مخلوط کاشت سبک همانند مخلوط خاک برگ+خاک معمولی+ شن می توان برای کاشت بذرها استفاده کرد و قبل از کاشت بذرها ، بستر کاشت را حداقل تا عمق 5 سانتیمتری به کمک غبارپاشی آب به خوبی خیس و مرطوب کنید. همچنین اگر با روش آبیاری معمولی قصد مرطوب کردن بستر کاشت را دارید، بعد از این عمل حدود 20 دقیق منتظر شوید تا آب اضافه از مناقذ زیر گلدان خارج شود و سپس اقدام به کاشت بذر کنید. خیس بودن بیش از اندازه بستر کاشت می تواند منجر به پوسیدن بذرها شود. عمق کاشت بذرها در حدود 0.6-0.3 سانتیمتر است .

بر روی گلدانی که بذرها را کاشته اید میتوانید پلاستیک شفافی بکشید تا هوا نیز مرطوب نگهداشته شود.گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید اما بعد از جوانه زنی سعی کنید تا روزانه چند ساعت به گیاهان جوان نور بتابدحدود سه هفته طول می کشد تا بذرها سبز شوند. زمانی که شرایط آب و هوایی فضای بیرون برای کاشت گیاهان در بستر کاشت باغچه مناسب بود، ابتدا برای 2-1 هفته گلدان حاوی گیاهچه های گازانیا را در فضای باز و در مکانی که نور مستقیم آفتاب بر آنها می تابد قرار دهید و بعد از گذران این مدت نسبت به بیرون آوزدن آنان از گلدان اولیه و کاشت در بستر باغچه اقدام کنید. این عمل منجر به مقاوم شدن گیاهان جوان در برابر شرایط باز و افزایش میزان موفقیت بعد از انتقال گیاهچه ها خواهد شد.

روش دیگر تکثیر گل گازانیاگرفتن قلمه است . میتوان از نوک ساقه های جدید قلمه های به طول 10-8 سانتیمتر تهیه کرد. البته توجه کنید که این ساقه نباید حاوی گل و یا حتی غنچه گل باشد زیرا احتمال ریشه زایی چنین قلمه هایی بسیار اندک است. برگهای قسمت انتهایی قلمه را جدا کنید به نحوی که حداقل 3-2 سانیتمتر از قلمه بدون برگ باشد.

قلمه ها را در بیستر کاشت سبک و مرطوب بکارید. مکانی روشن ، بدور از نور مستقیم آفتاب و با دمای حدود 18 درجه سانتیگراد مورد نیاز است. همچنین برای حفظ رطوبت در اطراف قلمه می توان از روش کشیدن کیسه پلاستیکی بر روی قلمه ها استفاده کرد البته توجه داشته باشید که سطح کیسه نباید با قلمه ها برخورد داشته باشد. معمولا حدود 5 هفته روز طول می کشد تا ریشه زایی قلمه ها شروع شود و زمانی که ریشه ها به طول حدود 3 سانتیمتر رسیدند می توان اقدام به جابجایی قلمه ها کرد. روش دیگر تکثیر این گیاه تقسیم بوته در پاییز و یا اوایل بهار است. گیاه را می توان از محل کاشت درآورد و سپس با وسیله ای تیز ، و از ناحیه طوقه گیاه (ناحیه اتصال برگها به ریشه) گیاه را به دو یا چند قسمت تقسیم کرد و هر قسمت را به عنوان گیاهی مستقل در مکانی جداگانه کاشت.

بذر گل گازانیا
بذر گل گازانیا
بذر گل گازانیا
محصول: بذر گل گازانیا
تاریخ به روزرسانی: 1402/8/5
ابعاد: 150 * 180 * 200 سانتیمتر
وزن: 200 گرم
گارانتی: تضمین کیفیت
قیمت: 27,800 تومان
تلفن فروشنده: 09032797641 - 09032797641
گفتگوی خصوصی با فروشنده
 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره بذر گل گازانیا نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: بذر گل گازانیا ، گازانیا ، بذر گازانیا ، Gazania ، بذر اورجینال ، بذر با کیفیت ، بذر f1 ، بذر کمیاب ، بذر نایاب ، گل ، انواع گل ، بذر گل ، بذر باغ ، بذر فروش ، بذرخونه ،
پشتیبانی: فروشگاه بذر خونه
09032797641 - 09032797641
پشتیبانی
پشتیبانی