یو تجارت

با این روش ها استاد مخ زنی شویم

نویسنده: فایل می
22 تیر 95 ساعت 21:16
1 از 5 (1 رای)
با این روش ها استاد مخ زنی شویم

در بین افراد همیشه هستند کسانی که آنقدر خوب حرف میزنند تا همه را متقاعد کنند و تاثیر بسیار زیادی روی دیگران میگذارند.بله,این ها مخ زن های خوبی هستند!ما همه یک انتخاب داریم، اما چرا بعضى از ما مایلیم که ماکیاولیسم (وابسته به تفکرات عمیق) را انتخاب کنیم.

بدون شک شما چند استاد مخ‌زنی را در میان اعضا خانواده، آشنایان و یا همکاران خود مشاهده کرده‌اید و ما در میان آدم‌هاى مشهور و سیاستمداران آنها را دیده‌ایم. آنها کسانى هستند که از روى عادت، حیله گر و محاسبه‌گر هستند و بى سر و صدا عمل مى‌کنند، استاد مخ زن ها ماکیاولیست هستند.

بعضى‌ها ماکیاولیست شدید هستند در حالى که اکثر افراد، ماکیاولیست ضعیف هستند که این امر نشانگر تمایل طبیعی افراد به ماکیاولیستی است و این در حالى که همه ما پتانسیل این را داریم که در رفتار دوگانه گیر بیافتیم .ماکیاولیست‌هاى ضعیف ترجیح مى‌دهند فریب ندهند و مخ نزنند مگر زمانى که احساس کنند چنین رفتارى ضرورى و قابل توجیه است.

برعکس، ماکیاولیست‌هاى شدید به صورت غریزی مستعد هستند که به راحتی افراد را تحت تاثیر قرار دهند. فتنه، هوایى است که آنها نفس مى‌کشند و از آن لذت مى‌برند.چرا مغز بعضى از مردم سیم‌پیچى ماکیاولیستى شدید دارد؟ آیا دلیل آن این است که زیر این سیم‌پیچى اختلال شخصیتى وجود دارد؟ اگر اینگونه است آیا درمانی دارد؟

در یک کلام باید بگوییم که نه!

اختلال شخصیتى مردم را به مخ‌زن شدید تبدیل نمى‌کند. اکثرا بر این باورند که ماکیاولیستى یک صفت ارثى است و احتمالا بوسیله محیط خانواده و اجتماعى شخص تشدید می‌شود. تمایلات ماکیاولیستى جدا از هر اختلال شخصیتى است که یک فرد ممکن است تجربه کند. اما اجازه دهید به اختلالات شخصیتى نگاهى بیاندازیم.

اختلالات شخصیتى مختلف مى‌تواند اضطراب‌، وحشت، افسردگى، جدایى، جنون، سرخوشى و احساس‌ها و خلق و خوى‌ دیگرى را بوجود آورد که ممکن است در نوبه خود ماشه عکس العمل ماکیاولیستى را بکشد.

وقتى شخصى به طور عادت به چنین محرک‌هایى بوسیله فریب دادن و استفاده از دیگران پاسخ دهد که شخص ممکن است عنوان استاد فریب دیگر و یا به اصطلاح عامیانه، استاد مخ‌زنی را بدست آورد. رفتار بدى که از یک اختلال شخصیتى تحت استرس سر‌مى‌زند قابل بخشش نیست.

ما همیشه یک انتخاب داریم که چگونه عمل کنیم تا جنون را تا حد ممکن محدود کنیم. ما براى رفتارمان مسئول هستیم . با وجود این در میان مردم با اختلال‌هاى شخصیتى مشخص، خیلى‌ها تمایل دارند به اینگونه رفتار به عنوان یک مکانیسم مقابله مداوم سقوط کنند.

اختلال شخصیتى ضد اجتماعى

رفتارهاى حیله‌گرى، بى سر و صدایى، و محاسبه‌گرى مى‌تواند ویژگیهاى کلیدى براى این نوع شخصیت باشد. به اندرزهاى پدر خوانده فکر کنید “دوستانت را نزدیک نگه دار اما دشمنانت را نزدیکتر

اختلال شخصیتى مرزى

بوسیله شکنندگى نوسان خود تصویرى و ترس عمیق از رها شدن است که یک فرد مى‌تواند استاد مخ زنی شود، کنترل رفتار آن‌ها مى‌تواند از ظرافت‌ها به تندخویى و به تهدید و خشونت تبدیل گردد.

اختلال شخصیتى وسواس اجبارى

این اختلال با اختلال وسواس اجبارى OCPD  شامل کسانى است که کنترل خستگى‌ناپذیر دارند و در فکر کردن سفت و محکم و گیج کننده و کمال‌گرا هستند نباید به اشتباه گرفته شود.

یک سرپرست با مشخصات OCPD مثل مدیر کوچک از جهنم خواهد بود، مهم نیست کارآیى تو چگونه است و یک سرپرست OCPD را هرگز راضى نخواهد کرد. او هم رفتار خودش و هم رفتار دیگران راکنترل مى کند. این‌ها علائم اختلال مذکور است براى این افراد، مخ زنى یک روش بدست آوردن موقعیت محسوب می‌شود.

اختلال دو قطبى

در طول مدت دوره‌هاى جنون، کسانى هستند که بیش از حد انگیزه و میل جنسى بالایى دارند و خطرهاى واضح را نمى‌بینند. براى غلبه بر دیگر ایرادها یا بدست آوردن همکارى، ممکن است تمایلات ماکیاوالیستى را به دنده بالاتری سوق دهند.

مطمئنا ماکیاولیست‌هاى شدید با درمان و پیگیری بهبود مى‌یابند و با وجود این آنها باید از تمایلات این خصوصیت خود آگاهى پیدا کنند و آن رفتار مخرب را شناسایى کرده و در جستجوى درمان باشند.

اما از آنجایى که ماکیاولیست‌هاى شدید از این بازی‌ها و کشتى گرفتن‌ها لذت مى‌برند و تمایل دارند مخ زن باشند، اگر آنها از ناهماهنگى شناختى آگاهى پیدا کنند احتمال آن وجود دارد که عقلانى فکر کرده و رفتار خود را تعدیل کنند.

اگر شما دچار طاعون توسط استادان مخ زن هستید بهترین دفاع شما این است که خودتان را از آنها جدا کنید تا زمانى که مرزها مشخص شود و هیچ نقشه‌اى در کار نباشد.

مجله جادوی کلمات


مجله یو تجارت

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره با این روش ها استاد مخ زنی شویم نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: با این روش ها استاد مخ زنی شویم ، مخ زدن ، روش های مخ زنی ، چطور مخ زنی کنیم ، مخ ، مخ زنی ، جذاب ، جذابیت ، روش هیا جذابیت ، چگونه جذاب باشیم