یو تجارت

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

نویسنده: فایل می
27 خرداد 95 ساعت 21:51
1 از 5 (1 رای)
حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

با امدن تکنولوژی جدیدتر , خودروهای جدید از گیربکس دستی خداحافظی می کنند که مسئله ای ناراحت کننده برای اکثر استفاده کنندگان خواهد بود . معنی اقدامات انجام‌شده توسط خودروسازان این است که متأسفانه بسیاری از خودروهای اسپورت موردعلاقه‌ی ما در نسل جدید خود فاقد گیربکس دستی خواهند بود و موجبات غم و ناراحتی ما را فراهم خواهند آورد.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

از سوی دیگر برخی خودروهای اسپورت وجود دارند که هیچ‌وقت گیربکس دستی حتی به‌صورت آپشن هم در فهرستشان وجود نداشته است مثل نیسان GT-R. متأسفانه آمار فروش دروغ نمی‌گویند و برای بسیاری از خودروسازها، فروش خودروها با گیربکس دستی پایین‌تر بوده است.

بنابراین بیش از این صرفه ندارد تا خودروساز این‌گونه گیربکس‌ها را توسعه دهد، مخصوصاً برای خودروهایی که مقادیر زیادی از گشتاور را انتقال می‌دهند و گیربکس‌های قوی‌تری نیاز دارند. همچنین گیربکس‌های اتوماتیک سریع‌تر و کاراتر از نمونه‌های دستی هستند.

اینجا لیستی از ۱۰ خودروی جذاب و برجسته تهیه‌شده که دیگر با گیربکس دستی قابل سفارش نخواهند بود.

آکورا NSX

به نظر می‌رسید که باید تا ابد منتظر این خودرو می‌ماندیم اما سرانجام NSX از راه رسید و از یاد برد که گیربکس دستی داشته باشد! متأسفانه تمام مدل‌های آکورا NSX فاقد گیربکس دستی هستند و این خودروساز ژاپنی نیز قصدی برای بازگشت به قدیم ندارد و دلایل خوبی نیز برای این کار دارد.

NSX حالا تکنولوژی بالایی دارد و استفاده از گیربکس دستی دیگر با فلسفه‌ی این خودرو چندان سازگاری ندارد. NSX اصلی گیربکس دستی ۵ یا ۶ سرعته و یک نمونه‌ی اتوماتیک ۴ سرعته داشت.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

آئودی TT RS

علیرغم شایعات موجود مبنی بر اینکه TT RS با گیربکس دستی عرضه خواهد شد اما باید گفت که متأسفانه چنین چیزی صحت ندارد. خودروساز آلمانی اخیراً آخرین نسخه از کوپه‌ی داغ خود را با پیشرانه‌ای ۵ سیلندر و ۲٫۵ لیتری با ۴۰۰ اسب بخار معرفی کرده اما دنده‌ای برای تعویض با دست وجود ندارد. تنها گیربکس در دسترس نمونه‌ی ۷ سرعته S ترونیک آئودی است.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

آئودی R8

آئودی R8 یکی از آن خودروهای اسپورت عالی است که نه‌تنها نمایی جذاب دارد بلکه برای رانندگی نیز بسیار لذت‌بخش است. متأسفانه با توقف عرضه‌ی نسل جدید این خودرو با گیربکس دستی، مقدار زیادی از لذت نیز ازدست‌رفته است. اگر دنبال R8 با گیربکس دستی هستید باید به فکر نسل پیشین این خودرو با گیربکس زیبای دستی باشید.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

ب‌ام‌و M5

نسل آینده‌ی M5 در زمان تست شکار عکاسان شده و اخبار تائید کرده‌اند که این خودرو با گیربکس دستی عرضه نخواهد شد. در حقیقت ب ام و آپشن گیربکس دستی را از اواخر امسال برای M5 غیرفعال خواهد کرد بنابراین اگر خواهان یکی از این نمونه‌ها هستید بهتر است که عجله کنید.

بسیاری از طرفداران دراین‌باره ناراحت هستند اما صفات و ویژگی‌های M5 از روزهای درخشان خود بسیار فاصله گرفته است. به‌علاوه حداقل M2 جدید هنوز هم با گیربکس دستی قابل سفارش است.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

ب‌ام‌و M6

همانند M5،M6 نیز گیربکس دستی خود را از دست خواهد داد. طبق گفته‌های رئیس بخش M ب ام و توجهات نسبت به گیربکس دستی M6 به صفر رسیده است. دیوانه‌وار‌تر آن است که گیربکس دستی کنونی مخصوصاً برای بازار ایالات‌متحده طراحی شده است و این بهایی ارزان نیست که سیستمی را برای کنترل ۵۰۰ پاوند فیت توسعه دهید.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

کادیلاک CTS-V

کادیلاک CTS-V جدید ممکن است که حریفی قابل‌اعتنا برای سدان های رده‌بالای آلمانی باشد اما کادیلاک همچنین تصمیم گرفته تا گیربکس دستی را از جدیدترین مدل محو نماید. کادیلاک CTS-V از پیشرانه‌ای ۸ سیلندر با ۶٫۲ لیتر حجم استفاده می‌کند که ۶۴۰ اسب بخار قدرت و ۶۳۰ پاوند فیت گشتاور تولید می‌کند.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

فراری‌ها

متأسفانه درست است که حتی بهترین و جذاب‌ترین خودروهای موجود در جهان دیگر از گیربکس دستی استفاده نخواهند کرد اگرچه که چندین مدل محدود از فراری کالیفرنیاها با گیربکس دستی وجود دارند که در همین اطراف غرش می‌کنند اما طرفداران دوآتشه‌ی فراری باید در ۵۹۹ دنبال گیربکس دستی باشند.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

همه مدل‌های لامبورگینی!

با معرفی لامبورگینی اوراکان که جایگزین گالاردو گردید، لامبو تصمیم گرفت تا با گیربکس دستی وداع کند.

مدیرعامل لامبورگینی استفان وینکلمن گفت که تقریباً صفر درصد از گالاردوها با گیربکس دستی سفارش داده‌شده‌اند و پس‌ازآن بود که خودروساز مجبور شد تا در فرایند سفارش‌ها بازنگری کرده و گیربکس دستی را کنار بگذارد. تصمیمی که یک اشتباه نبود.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

مرسدس بنز SLC

ممکن است که این خودرو یک فراری یا لامبورگینی نباشد اما مرسدس بنز SLK یکی از معدود رودسترهای لوکس است که گیربکس دستی را عرضه می‌کند؛ اما خودروساز آلمانی SLK را با SLC جدید جایگزین کرده و گیربکس دستی را از آن حذف نموده است. در حقیقت، شما روزهای سختی را برای پیدا کردن خودروهای مرسدس بنز با گیربکس دستی خواهید داشت.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

پورشه ۹۱۱ GT3

زمانی که پورشه جدیدترین نسل ۹۱۱ GT3 را در موتورشو ژنو ۲۰۱۳ معرفی نمود، طرفداران فهمیدند که گیربکس دستی دیگر وجود ندارد. البته باید گفت که پورشه ۹۱۱ R را هم معرفی کرده که شبیه GT3 است و گیربکس دستی دارد. حالا این خودروساز آلمانی خطاهای مربوط به این حذف را دیده و برای نسل آینده‌ی ۹۱۱ GT3 این گیربکس را دوباره معرفی کرده است.

حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان

سؤال بزرگ این است که چرا سایر خودروسازان مسیر پورشه را دنبال نمی‌کنند؟ شاید راننده‌های پورشه تنها کسانی هستند که واقعاً گیربکس دستی می‌خرند!

گردآوری : مجله بروزخبر

بازنشر : یو  تجارت

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: حذف گیربکس دستی در 10 خودروی محبوب جهان ، فناوری ، خودرو ، ماشین ، اخبار ماشین ، اتو ، عکس ماشین ، مجله ماشین ، گیربکس