یو تجارت

موارد منفی و مثبت درمورد کاهش وزن را بشناسید,

نویسنده: فایل می
23 اردیبهشت 95 ساعت 19:50
1 از 5 (1 رای)
موارد منفی و مثبت درمورد کاهش وزن را بشناسید,

مجله برتر : کاهش وزن برای سلامتی مفید است اما عوارض غیر قابل پیش بینی نیز دارد. نتایج جدید مطالعات محققان نشان می دهد، کاهش پنج تا ۱۰ درصد از وزن بدن علاوه بر تقویت سلامت عمومی، خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت را نیز کاهش می دهد. در ادامه مواردی در مورد کاهش وزن را خواهید خواند.

1. افزایش سطح انرژی

سطح انرژی افرادی که وزن خود را کاهش می دهند به شدت افزایش می یابد. در واقع زمانی که انسان وزن کمتری را حمل می کند به صرف انرژی کمتری در طول روز نیاز دارد.

کاهش صرف انرژی همچنین سبب تقویت موثر اکسیژن می شود؛ بنابراین افرادی که کاهش وزن پیدا می کنند زمانی که از پله بالا می روند و یا به دنبال اتوبوس می دوند دیگر مانند قبل با کمبود نفس مواجه نمی شوند.

2. تقویت حافظه

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ انجام شد نشان داد، زنان مسنی که ۶ ماه یک برنامه رژیم غذایی را برای کاهش وزن رعایت کرده بودند نتایج خوبی در آزمون های حافظه به دست آوردند.

محققان با گرفتن اسکن های مغزی از این افراد متوجه شدند که مغز افراد برای فراخوانی خاطره فعالیت کمتری می کند که این نشان دهنده قدرت بیشتر فراخوانی مغز است.

دکتر “آندرس پترسون” از محققان این مطالعه می گوید: فعالیت اصلاح شده مغز بعد از کاهش وزن نشان می دهد که مغز در ذخیره سازی خاطره های جدید فعال تر شده است و در نتیجه به منابع مغزی کمتری برای فراخوانی اطلاعات ذخیره شده نیاز دارد.

مطالعات قبلی نیز نشان داده اند که چاقی با کاهش حافظه ارتباط دارد و این کاهش حافظه به ویژه در زنانی که در محیط دور کمر خود وزن اضافی دارند، بیشتر مشهود است.

3. کاهش خطر ابتلا به سرطان

همه می دانند که سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و پرتو می تواند موجب ابتلا به سرطان شود اما چاقی با ابتلا به چند نوع سرطان ارتباط دارد. اضافه وزن داشتن موجب بروز التهاب می شود که این خود موجب بروز تغییرات سلولی در بدن می شود.

بر اساس یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ در مجله Cancer Research منتشر شده است، با کاهش پنج درصدی وزن بدن می تواند سطح خطرناک التهاب را در بدن کاهش داد.

همچنین یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ در Obesity Research منتشر شد نشان داد که مردان چاقی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرند، خطر ابتلا به سرطان خود را به اندازه مردانی که وزن عادی دارند کاهش می دهند.

4. کاهش وزن تاثیری در افسردگی ندارد

با وجود اینکه بیشتر مردم بعد از کاهش وزن احساس شادتری دارند اما این کاهش وزن دوای همه دردها نیست. محققان متوجه شدند افراد چاقی که افسردگی داشتند، بیماری آنها پس از کاهش وزن نیز برطرف نشده است.

این موضوع به این دلیل است که کاهش وزن نمی تواند به تمامی مشکلاتی که فرد دارد، بپردازد.

5. تغییر حس چشایی

کاهش مقدار زیاد وزن در یک دوره زمانی کوتاه می تواند حس چشایی انسان را تغییر دهد. یک مطالعه که به تازگی در دانشگاه استندفورد انجام شده است، نشان داد که حس چشایی ۸۷ درصد بیماران بعد از عمل جراحی کاهش وزن تغییر کرده است.

در این مطالعه نیمی از افرادی که کاهش وزن پیدا کرده بودند گفتند که حس چشایی آنها دقیق تر و نیمی دیگر اعلام کردند که حس چشایی آنها تضعیف شده است.

محققان متوجه شدند:افرادی که حس چشایی آنها پس از عمل جراحی کمتر شده بود نسبت به افرادی که گزارش دادند حس چشایی آنها قویتر شده است در عرض سه ماه ۲۰ درصد وزن بیشتری کم کردند.

با این وجود محققان تذکر دادند که هنوز علت تغییر حس چشایی مشخص نیست. این مطالعه نشان داد که سه چهارم بیمارانی که با عمل جراحی کاهش وزن پیدا کرده بودند دیگر برخی غذاها را دوست نداشتند.

6. ورزش کردن لذت بخش تر می شود

محققان می گویند: زمانی که انسان اضافه وزن دارد، ورزش به مفاصل و ریه ها آسیب می رساند. به گفته محققان، زمانی که فرد شروع به کاهش وزن می کند ورزش کردن دیگر از یک کار تکراری روزمره خارج و به یک کار سرگرم کننده و انرژی زا تبدیل می شود. علاوه بر این سبک تر شدن سبب می شود که فرد سریعتر و قویتر نیز بشود.

7. تغییر تراکم استخوان ها

آیا تا به حال شنیده اید که کاهش وزن موجب تضعیف استخوان ها می شود؟ یکی از دیگر عوارض سوء کاهش وزن می توان به تضعیف تراکم استخوان ها اشاره کرد. با این حال محققان با تایید صحت ارتباط میان کاهش وزن با تضعیف تراکم استخوان ها می گویند، فواید کاهش وزن بیش از خطرات آن است.

داشتن وزن اضافی استخوان ها را قویتر می سازد زیرا باید بتوانند وزن اضافی را حمل کند اما در عین حال به مفاصل صدمه می زند. طبق مطالعه ای که در مجله American Academy of Orthopedic Surgeons منتشر شده است، کاهش وزن می تواند موجب کاهش علائم آرتریت شود.

8. صرف هزینه پزشکی کمتر

بر اساس یک مطالعه که در سال ۲۰۰۹ در مجله Health Affairs منتشر شد، افرادی که وزن عادی دارند، نسبت به همسالان خود که اضافه وزن دارند، پول کمتری را صرف هزینه های پزشکی می کنند.

محققان به ویژه متوجه شدند که افراد چاق نسبت به همسالان خود که وزن عادی دارند بیش از هزار و ۴۲۹ دلار را صرف خرید داروهای لازم برای درمان بیماری های مزمن می کنند.

همچنین گزارش سال ۲۰۱۴ در مورد اهالی ایالت میشیگان نشان داد، هزینه ای که مردم چاق این ایالت سالانه صرف مراقبت های بهداشتی می کنند ۹۰ درصد بیشتر از افرادی است که وزن عادی دارند.

9. خطر تزلزل ارتباط میان افراد

محققان در رابطه با یکی از عوارض بدی که کاهش وزن می تواند داشته باشد به خطر تزلزل ارتباط میان افراد اشاره می کنند. آنها می گویند:کاهش وزن سبب افزایش اعتماد به نفس می شود که لزوما موجب تقویت ارتباط میان افراد با هم نمی شود.

گردآوری : مجله برتر  / یو تجارت

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره موارد منفی و مثبت درمورد کاهش وزن را بشناسید, نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: موارد منفی و مثبت درمورد کاهش وزن را بشناسید ، کاهش وزن و موارد مثبت و منفی ، تناسب اندام ، اندام زیبا ، هیکل زیبا ، خخوش هیکیل ، خوش فرمی ، بدن خوش فرم