یو تجارت

تبلیغات ابری چیست؟

نویسنده: یو تجارت
6 اردیبهشت 95 ساعت 18:42
1 از 5 (1 رای)
تبلیغات ابری چیست؟

قبلا در مطلبی با عنوان “تبلیغات محتوایی” اشاره کردم که صنعت بازاریابی و تبلیغات در ابداع و معرفی اصطلاحات جدید بسیار بدنام است. برخی از این اصطلاح‌ها مثل “بازاریابی محتوایی” بسیار مطرح می‌شوند و برخی دیگر عمر بسیار کوتاهی دارند، تا جایی که اگر نامی از آن‌ها ببریم ممکن است شما آن را به‌عنوان واژه‌ تخصصی حوزه بازاریابی و تبلیغات نشناسید. یکی دیگر از این واژه‌ها “تبلیغات ابری” است. این واژه آن‌قدر جدید است که نه‌تنها همانند اصطلاح قبلی در فرهنگ بازاریابی آنلاین انجمن بازاریابی آمریکا فهرست نشده، بلکه با جستجو در موتور جستجوی گوگل هم به آن‌چنان نتایج قابل‌توجه و کاملاً مرتبطی نمی‌توانیم دست پیدا کنیم.

اما موضوع مهم‌تر از این پرداختن به‌عنوان اصلی این مطلب یعنی تبلیغات ابری است، هرچند که به نظرم به دلیل اینکه موضوع مورداشاره در حوزه بازاریابی و تبلیغات موضوعی بسیار جدید و نو است، ترجیح می‌دهم با طرح سؤالی این مطلب را ادامه دهم. با موضوع رایانش ابری چقدر آشنایی دارید؟

البته منظورم از طرح این سوال، عوض کردن موضوع و به بیراهه بردن آن نیست، بلکه منظور ارائه پیش‌زمینه‌ای کوتاه برای آن دسته از مخاطبین این سایت است که آشنایی با این حوزه ندارند، چراکه این دو موضوع تا حد بسیار زیادی به هم مرتبط و وابسته به هم می‌باشند. مدل رایانش ابری بر پایهٔ شبکه‌های رایانه‌ای مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با به‌کارگیری شبکه ارائه می‌کند. رایانش ابری از ترکیب دو کلمه رایانش و ابر ایجادشده است. ابر در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع مانند اینترنت است که کاربر معمولی از پشت‌صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاع دقیقی ندارد. از نمونه‌های بسیار پرکاربرد و امروزی استفاده از این مدل، ایجاد زیرساخت‌هایی برای اشتراک‌گذاری فایل و به‌طور کلی اطلاعات است که به‌عنوان نمونه‌هایی می‌توان به گوگل درایو، دراپباکس و … اشاره کرد که هرروزه بر روی کامپیوترهای خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

اما ببینیم تبلیغات مبتنی بر مدل ابری یا همان رایانش ابری چیست؟

با پیشرفت فناوری اطلاعات و ورود آن به حوزه بازاریابی و تبلیغات نیاز به انجام کارهای مرتبط با برنامه‌ریزی و اجرا آن‌ها در همه‌جا و همه زمان به وجود آمده است. همچنین نیاز به این هست که افراد بتوانند این کارها را بدون داشتن سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای آن‌چنانی از طریق خدماتی آنلاین انجام دهند. رایانش ابری آخرین پاسخ فناوری به این نیازها بوده است. ازآنجاکه اکنون این فناوری دوران طفولیت خود را می‌گذراند، هنوز تعریف استاندارد علمی که موردقبول عام باشد برای آن ارائه نشده است اما بیشتر صاحب‌نظران بر روی قسمت‌هایی از تعریف این پدیده هم رأی هستند. در ادامه تعریفی از این مدل تبلیغاتی را چنان‌که در سایت گارتنر (Gartner) ارائه‌شده است می‌آورم:

تبلیغات ابری خدمات مبتنی بر مدل رایانش ابری است که از انتخاب، انتقال و ارائه تبلیغات و اطلاعات مرتبط با تبلیغات که در آن‌ها محتوا و قیمت در لحظه دسترسی کاربر نهایی به این تبلیغات تعیین می‌شود. این قیمت معمولاً بر اساس یک مکانیزم حراج تعیین می‌شود که پیشنهاد دهنده‌های قیمت را با فرصت‌های تبلیغاتی به محض در دسترس قرار گرفتن و فراهم آمدن آن‌ها منطبق می‌سازد. این فرایند شامل تبلیغات موتورهای جستجو، تبلیغات نمایشی، تبلیغات در بستر شبکه‌ها و دستگاه‌های موبایل و قابل حمل، شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات ویدئویی هم می‌شود.

همچنان که از تعریف بالا برمی‌آید، تبلیغات ابری بیش از هر چیز بر موضوع ارائه و نمایش تبلیغات متمرکز است. با این وجود، همچنان که فناوری ارائه و نمایش در لحظه تبلیغات به مخاطب هدف با توسعه تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده و تحلیل‌های پیشرفته، بسیار پیشرفت کرده است، نیاز به تولید تبلیغات بهتر و داشتن خلاقیت بیشتر در این زمینه نیز به شدت افزایش پیداکرده است. در واقع می‌توان گفت این همان نقطه‌ای است که خدمات تولید تبلیغات ابری پار عرصه وجود می گذارند.

بد نیست اندکی هم در مورد تفاوت این نوع از تبلیغات با تبلیغات دیجیتالی که همه تقریبا با انواع آن آشنا هستیم صحبت کنیم. تبلیغات آنلاین در برابر تبلیغات نمایشی سنتی تنها مجموعه‌ای از تصاویر فلش یا استاتیک همراه با متونی تحت عنوان فراخوان به عمل هستند. در مقابل، تبلیغات ابری جنبه اجتماعی و در لحظه بودن فضای اینترنت را وارد تبلیغات بنری می کنند.

سفارش‌دهندگان این دست از تبلیغات می‌توانند به یک مجموعه کامل از کاربردهای مختلف از طریق رابط برنامه‌نویسی نرم افزار که مبتنی بر زیرساخت‌ها ابری هستند، استفاده کنند که برخی از این موارد شامل رتبه‌بندی و نقد محصولات، زمان نمایش تبلیغات ویدئویی، کوپن های تخفیف و نشر محتوای تبلیغاتی از طریق سایت توئیتر باشند و جالب اینکه تمام این کارها را می‌توانند بدون ترک مرورگری انجام دهند که در حال بر روی صفحه کامپیوتر خود بازکرده‌اند.

با استفاده از این سیستم تبلیغاتی اگر یک برند تصمیم به تغییر پیام یک تبلیغ داشته باشد (مثلا به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی یا یک مسئله غیر منتظره داخل سازمانی) می‌توانند به راحتی این تغییر را در زیرساخت مربوطه انجام داده و به راحتی نتیجه تغییر را بر روی تمامی وبسایت ها و رسانه های نمایش‌دهنده آن ببینید و دیگر نیازی به اعمال تغییر در تمام زیرساخت‌ها یا وبسایت ها به‌صورت تک به تک ندارند. این کار در صرفه‌جویی زمان برای آپلود کردن تصاویر، تگ کردن و صرف زمانی برای اعمال تغییرات مورد نظر بسیار موثر است و انعطاف‌پذیری بسیار زیادی برای برند ایجاد می‌کند.

!!! پورتال یو تجارت !!!

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره تبلیغات ابری چیست؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: تبلیغات محتوایی ، بازاریابی محتوایی ، بازاریابی ، رایانش ابری ، تبلیغات مبتنی ، فروش ، تجارت