یو تجارت

نبرد پیکسل‌های بزرگتر در برابر پیکسل‌های بیشتر

نویسنده: فایل می
2 اردیبهشت 95 ساعت 19:38
1 از 5 (1 رای)
نبرد پیکسل‌های بزرگتر در برابر پیکسل‌های بیشتر

سامسونگ برای پرچمداران جدید خود ترجیح داده از اندازه پیکسل بزرگتر به جای مگاپیکسل بیشتر بهره ببرد. این تغییر امکان عملکرد بهتر دوربین در شرایط نور کم را فراهم می کند.

بروزخبر - سامسونگ به تازگی پرچمداران جدید گوشی های هوشمند خود یعنی گلکسی S7 و گلکسی S7 اج را روانه بازار کرده است که به دوربین هایی کارآمد مجهز شده اند. هر دو این دستگاه ها دارای دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی هستند که در مقایسه با حسگرهای ۱۶ مگاپیکسلی گوشی های هوشمند رده بالای سال ۲۰۱۵ سامسونگ شاید ابتدا ناامیدکننده به نظر برسند. اما سامسونگ برای پرچمداران جدید خود ترجیح داده از اندازه پیکسل بزرگتر به جای مگاپیکسل بیشتر بهره ببرد. این تغییر امکان عملکرد بهتر دوربین در شرایط نور کم را فراهم می کند.

آیا این تصمیمی خوب بوده و تفاوتی قابل توجه در مقایسه با پرچمداران سال گذشته سامسونگ را موجب می شود؟ برای پرسش به این پاسخ مقایسه ای بین گلکسی S7 و گلکسی نوت ۵ صورت گرفته است. عکس ها با بیشینه وضوح دوربین های این دو گوشی هوشمند یعنی ۱۲ مگاپیکسل برای گلکسی S7 و ۱۶ مگاپیکسل برای گلکسی نوت ۵ و در حالت تنظیمات خودکار با HDR روشن گرفته شده اند. در ادامه با ما همراه باشید.

گلکسی نوت 5

گلکسی نوت ۵

a2

گلکسی S7

در شرایط نور خوب هر دو گوشی هوشمند عملکرد فوق العاده ای دارند اما از نظر بازتولید رنگ و شارپنس می توان تفاوت هایی جزئی را مشاهده کرد. با نگاه به آسمان در عکس گرفته شده با گلکسی نوت ۵ طیفی پررنگ‌تر از رنگ آبی مشاهده می شود. همچنین رنگ قرمز تابلو پررنگ‌تر و درخشان‌تر به نظر می رسد. با بزرگنمایی تصویر و مشاهده جزئیات ساختمان، عکس گرفته شده با گلکسی S7 شارپ‌تر به نظر می رسد.

b1

گلکسی نوت ۵

b2

گلکسی S7

در تصویر دوم که کلوز آپی از یک گل است تفاوت قابل توجهی بین دو عکس وجود ندارد. از نظر عمق میدان و بازتولید رنگ ها هر دو عکس تقریبا مشابه هستند و با بزرگنمایی بار دیگر شارپ‌تر بودن عکس گرفته شده با گلکسی S7 جلب توجه می کند که در عکسبرداری ماکرو مفیدتر است.

c1

گلکسی نوت ۵

c2

گلکسی S7

در یک عکس ماکرو دیگر، اگرچه دو تصویر بسیار شبیه به یکدیگر هستند تفاوت اصلی در طیف رنگ آبی آسمان وجود دارد. در عکس گرفته شده با گلکسی نوت ۵ اندکی نوردهی بیش از اندازه مشاهده می شود، سایه ها روشن‌تر هستند و هایلایت ها در پس زمینه بیشتر از بین رفته اند و در مقایسه با عکس گرفته شده با گلکسی S7 جزئیات کمتری مشاهده می شود.

d1

گلکسی نوت ۵

d2

گلکسی S7

تصویر کلوز آپ بعدی در داخل اتاق و از یک ساندویچ گرفته شده است. گلکسی S7 روی کل ساندویچ فوکوس کرده، در شرایطی که گلکسی نوت ۵ روی مرکز ساندویچ فوکوس کرده است.

e1

گلکسی نوت ۵

e2

گلکسی S7

دوربین گلکسی S7 بر عملکرد بهتر در شرایط نور کم تاکید دارد. با نگاهی به عکس های بالا آنچه در نگاه نخست جلب توجه می کند زرد بودن عکس ها به ویژه در عکس گرفته شده با گلکسی S7 است که حالتی دراماتیک‌تر نسبت به عکس گرفته شده با گلکسی نوت ۵ دارد. عکس گرفته شده با گلکسی S7 در حالت کلی روشن‌تر از عکس گرفته شده با گلکسی نوت ۵ است. هایلایت ها در عکس گرفته شده با گلکسی S7 بهتر به نظر می رسند.

f1

گلکسی نوت ۵

f2

گلکسی S7

درباره عکس دیگری که در شرایط نور کم گرفته شده باید گفت که هیچ کدام از این دو عکس تاثیرگذار نیستند اما همچنان تفاوت هایی قابل مشاهده است. با گلکسی نوت ۵ عکس پررنگ‌تری گرفته شده اما همچنین زردی بیشتر و جزئیات کمتر نسبت به عکس گرفته شده با گلکسی S7 دیده می شود. با گلکسی S7 عکس شارپ‌تری گرفته شده اما رنگ ها حالتی بی روح و شسته شده پیدا کرده اند.

g1

گلکسی نوت ۵

g2

گلکسی S7

در مقایسه آخر، عکسی در اتاق با نور چراغ هیو فیلیپس در پس زمینه گرفته شده است. عکس گرفته شده با گلکسی S7 بار دیگر روشن‌تر و با جزئیات بیشتر است و بر همین اساس می توان بار دیگر مزایای اندازه پیکسل بزرگتر و دریچه دیافراگم بازتر را مشاهده کرد.

منبع:موبنا، محمد مهدی حیدرپور / بروزخبر 

بازنشر : یو  تجارت

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره نبرد پیکسل‌های بزرگتر در برابر پیکسل‌های بیشتر نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: نبرد پیکسل‌های بزرگتر در برابر پیکسل‌های بیشتر ، موبایل ، تلفن ، همراه ، ساسمونگ ، گوشی جدید ، دوربین ، دوربین گوشی ، بهترین گوشی ، بهترین دوربین