یو تجارت

بجای شماره موبایلتان نام خود رابگذارید 0911masood

نویسنده: یوسف عزیزی
22 فروردین 95 ساعت 02:39
1 از 5 (1 رای)
بجای شماره موبایلتان نام خود   رابگذارید  0911masood

بجای شماره موبایلتان نام خود

رابگذارید

0911masood

 
 
 

تلفن حروفی: روشی موثر و کم­ هزینه برای تبلیغات
یکی از چالش های پیش روی موسسات کوچک و متوسط که بودجه­ های هنگفت در اختیار ندارند این است که چگونه می­توان با صرف هزینه­ های تحمل­ پذیر، تبلیغاتی موثر انجام داد.
در این نوشته به معرفی یکی از روشهای جالب تبلیغاتی خواهیم پرداخت که در آمریکا و استرالیا به طور بسیار وسیعی به کار می­رود و در ایران نیز اخیرا برخی شرکتها و اشخاص شروع به استفاده از آن کرده­اند.
شماره تلفن های حروفی
آیا تاکنون توجه کرده ­اید که بر روی شماره ­گیر اکثریت قریب به اتفاق گوشی های تلفن، در کنار اعداد، حروف الفبای لاتین نیز درج شده است؟
غالب افراد تصور می­ کنند تنها کاربرد این حروف، نوشتن پیامک است. اما واقعیت این است که حتی در گوشیهای بسیار قدیمی، یعنی زمانی که اصلا تکنولوژی تلفن همراه و پیامک وجود نداشت نیز این حروف بر روی گوشیهای تلفن درج می­شد.
افرادی که در کشورهای غربی (خصوصا آمریکا) زندگی کرده­ اند یا به تبلیغات تلویزیونی چنین کشورهایی توجه کرده­اند می­دانند که این حروف برای اعلام شماره به کار می ­روند. یعنی در آن کشورها (و اخیرا در ایران) برخی افراد و موسسات برای اعلام شماره تلفن خود به جای اعداد از حروف استفاده می کنند. البته لازمه این امر این است که فرد یا موسسه مذکور شماره­ ای (اعم از ثابت یا همراه) تهیه کند که بیان آن با حروف منجر به کلمه­ ای معنی ­دار، ترجیحا مرتبط با نام یا فعالیت وی، شود. این بازار، بازار خوبی برای خرید سیم کارت همراه اول ایجاد کرده است.
مثلا فرض کنید شرکتی به نام "خرداد" در زمینه خرید و فروش کامپیوترهای دستی (لپ تاپ و نوتبوک) فعالیت دارد. اگر چنین شرکتی شماره همراه 0912Khordad را (که با توجه به حروف مندرج بر روی گوشیها یعنی 09125467323 خریداری نماید، به خاطر سپردن شماره آن برای مشتریان شرکت به مراتب آسانتر از به خاطر سپردن شماره­ ای خواهد بود که از نظر حروفی معادل هیچ ترکیب معنی­ داری نمی­شود. انتخابهای دیگر برای چنین شرکتی می­تواند شماره همراه 0912Rayaneh (یعنی 09127292634) یا شماره ثابت 021-Notebook (یعنی 66832665) یا 0912Laptops (معادل 09125278677) باشد. همین ساختار در شماره های سیم کارت ایرانسل رند همر دیده می شود
استفاده از چنین شماره­ ای موجب صرفه­ جویی بسیار زیادی در هزینه­ های تبلیغاتی خواهد شد. چرا که قیمت سیم کارت به نسبت سایر روش های تبلیغاتی بهینه است. زیرا هر کسی که حتی یک بار آگهی چنین موسسه­ ای را مشاهده کند، حتی اگر در آن لحظه خاص علاقمند به خرید کامپیوتر نیز نباشد، قطعا برای همیشه این شماره (به شکل حروفی آن) در ذهن وی ماندگار خواهد شد و هر زمانی که بخواهد با شرکت مذکور تماس بگیرد، شماره آن را بر مبنای حروف به راحتی خواهد گرفت.
استفاده از این روش تبلیغاتی محدودیتهایی دارد. مهمترین این محدودیت ها این است که بین همه کسانی که در زمینه خاصی فعالیت دارند یا نام آنها یکسان است، فقط یک شخص یا موسسه می­تواند شماره معادل با کلمه مورد نظر را در اختیار داشته باشد. البته این امر برای شخص یا موسسه­ ای که در این زمینه پیشتاز باشد یک امتیاز بزرگ محسوب می­شود. مثلا بین همه کسانی که در زمینه ترجمه فعالیت دارند، فقط یک نفر می­تواند مالک خط تلفن همراه 0912Tarjome باشد. یا بین همه کسانی که مثلا نام خانوادگی آنها مهدوی است، فقط یک نفر می­تواند دارنده خط تلفن 0912Mahdavi باشد.
کاربرد شماره‌ های حروفی در تبلیغات تلویزیونی و محیطی
در مسئله تبلیغات، یکی از مسائلی که پیش روی آگهی دهندگان قرار دارد این است که چگونه از زمان کوتاه یا فضای کوچکی که با صرف هزینه‌های کلان در اختیار آنها قرار گرفته است، حداکثر استفاده را برای ماندگاری پیام خود در ذهن مخاطب به عمل آورند.
تبلیغ در صفحات اصلی روزنامه‌ها، بیلبوردهای بزرگراهی، و تبلیغات تلویزیونی از موثرترین و در عین حال گرانترین راههای تبلیغاتی هستند که هر یک فقط چند لحظه در برابر چشم مخاطب کم ‌حوصله قرار دارند. کارشناسان تبلیغات به دنبال راههایی هستند تا در همان چند لحظه پیام را در ذهن مخاطب جای دهند.
این میان یکی از بزرگترین مسائل شرکتهای متوسط یا کوچک که فاقد دفاتر و نمایندگی های متعدد هستند، داشتن شماره تماسی است که مخاطب بتواند بلافاصله و بدون نیاز به یادداشت کردن به ذهن بسپارد. زیرا ظرف چند لحظه‌ ای که تیزر تلویزیونی پخش می‌شود یا اتومبیل به سرعت از برابر بیلبورد می‌گذرد، امکان یادداشت کردن شماره تماس وجود ندارد و حتی در صورت امکان نیز، معمولا بعدا شخص نمی‌تواند آن یادداشت را پیدا کند!
یکی از راه حلهای این مشکل استفاده از شماره‌ های رند یا شماره‌ های چهار یا پنج رقمی است که مورد اخیر از سوی مخابرات در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. اما این روش مشکل را به طور کامل حل نمی‌کند زیرا شماره هر چند رند یا کوتاه باشد به هر حال عدد است و به خاطر سپردن اعداد برای اکثریت افراد دشوار است.
یک راه حل بسیار موثر که از حدود نیم قرن پیش در اروپا و آمریکا مورد استفاده اشخاص و شرکتها قرار می‌ گیرد، استفاده از شماره تلفن حروفی است، یعنی شماره‌ ای که بر اساس حروفی که بر روی گوشیها در کنار اعداد چاپ می‌شود با نام شخص یا محصول مورد نظر مطابقت داشته باشد.
مطالعات روانشناختی نشان داده است که به خاطر سپردن کلمات برای انسان چهارده برابر آسانتر از اعداد است. به عنوان مثال فرض کنید نام شخصی محمد است. اگر این شخص با توجه به نگارش لاتین اسم خود یعنی Mohamad، شماره 6642623-0912 را در اختیار داشته باشد، برای دیگران بسیار راحت‌ تر خواهد بود که شماره او را به صورت 0912Mohamad به خاطر بسپارند تا به صورت 6642623-0912.
همین موضوع برای هر کلمه دیگری همچون نام شرکت، نام محصول، نام خانوادگی اشخاص و هر کلمه دیگری صادق است.
یک مسئله بسیار مهم دیگر در امر تبلیغات، جذب مخاطب غیرعلاقمند است، یعنی اینکه طراحی تبلیغ به صورتی باشد که حتی مخاطبی که در زمان مواجهه با آگهی علاقه یا نیازی به موضوع تبلیغ ندارد، آن را به خاطر بسپارد. در این مورد نیز شماره‌ های حروفی بسیار کارآمد هستند. زیرا اگر شماره تلفن آگهی به صورت عددی باشد، مخاطب غیرعلاقمند طبعا توجهی به آن نخواهد کرد. اما اگر شماره حروفی باشد، حتی مخاطب غیرعلاقمند نیز به طور ناخودآگاه شماره را به خاطر می‌ سپارد و بعدا هر وقت به موضوع آگهی علاقمند یا نیازمند شود، طبیعتا بلافاصله آن شماره را به یاد می‌آورد. بنابراین شرکت هایی که دارای شماره تلفن حروفی هستند، با کمترین هزینه‌ های تبلیغاتی بیشترین موفقیت را در جلب مخاطبان خواهند داشت.
بجای شماره موبایلتان نام خود   رابگذارید  0911masood
منبع: دوست عزیز خودم علی ناصری
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره بجای شماره موبایلتان نام خود رابگذارید 0911masood نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: شماره موبایل ، تبلیغات ، شماره ایرانسل ، نام شما به جای شماره ، شماره همراه اول ، شماره تلفن های رند ، تکنولوژی