یو تجارت

معجون موفقیت را در سال جدید بنوشید

نویسنده: یوسف عزیزی
20 فروردین 95 ساعت 21:05
1 از 5 (1 رای)
معجون موفقیت را در سال جدید بنوشید

بهترین راه به دست آوردن موفقیت، تعیین اهداف و سپس برنامه ریزی و تلاش برای رسیدن به آنهاست

دیده اید بعضی وقت ها زندگی نامه افراد موفق را  یکی پس از دیگری می خوانیم تا راهمان را پیدا کنیم و مثل یک دستور غذایی مدام به آن مراجعه می کنیم تا در دستور موفق شدنمان چیزی از قلم نیافتد و طعم آن برای مان لذت بخش شود اما در آخر با اینکه همه مراحل را رعایت می کنیم حتی از دور هم موفقیت را نمی بینیم.

دقیقاً در این مواقع که فکر می کنیم قافیه را باخته ایم. همه موارد را که موبه مو انجام داده ایم، پس عیب و ایراد کار از کجاست؟ چرا داریم می بازیم؟! رسیدن به آرزوها از طریق فرشته ها یا غول چراغ جادو خیلی لذت بخش است چون در یک چشم بر هم زدن همه چیز مهیا می شود، اما حیف که اینها فقط در قصه ها و افسانه ها وجود دارند و در دنیای واقعی باید برای هر چیزی تلاش کرد. حال ببینیم به راستی چه عاملی باعث دستیابی به موفقیت  می شود؟ چگونه است که بعضی از افراد به اوج موفقیت می رسند و بعضی دیگر در همان پله های اول درجا می زنند؟


موفقیت در زندگی بدون برنامه ریزی حساب شده، حاصل نمی شود. بهترین راه به دست آوردن موفقیت، تعیین اهداف و سپس برنامه ریزی و تلاش برای رسیدن به آنهاست. هدف ها می بایست واقعی و قابل دست یابی باشند و باید طوری تعیین شوند که با ظرفیت ها و توانایی های فرد تناسب داشته باشند. تعیین آرزوهای خیلی بلند پروازانه ممکن است باعث ناامیدی و شکست شوند.


به منظور نیل به هدف غایی که ممکن است کسب موفقیت مالی، گرفتن یک پست خوب در محل کار، خریدن یک ماشین یا خانه جدید یا پرداخت قرض و بدهی باشد، باید ابتدا یک طرح و برنامه داشته باشیم.


یک فهرست تهیه کنید
یک لیست از کارهایی که برای رسیدن به هدف ، انجام آنها ضروری است، تهیه کنید. یک نقشه و طرح قدم به قدم کمک می کند تا روی نتیجه نهایی متمرکز شوید. شما نمی توانید بدون پول کافی یک اتومبیل نو بخرید. پس برای پول های اندک خود یعنی همان پرداخت های ماهانه برنامه ریزی کنید. برای احراز شغل معاونت در یک اداره یا موسسه باید شرایط لازم برای کسب این شغل را داشته باشید که می تواند شامل کسب تجربه لازم این شغل یا گذراندن تحصیلات مربوطه باشد که حتما باید احراز شود.

بدانید که رسیدن به هدف کار ساده ای نیست بلکه تلاش بسیار و و تمرکز روی هدف و برنامه های آن، از فاکتورهای ضروری برای رسیدن موفقیت آمیز به آرزوهای بلند بالاهستند. اگر شما کسی با این اعتقاد که " اگر قسمتم باشه میرسم" به اهداف خود نگاه کند هرگز به آنها دست نخواهد یافت.


صبور و شکیبا باشید
بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند موفقیت از آن کسانی است که همواره زندگی شان در صدر بوده است. اگر هر کسی بر روی اهدافی که تعیین کرده، متمرکز شود، می تواند به خواسته هایش دست پیدا کند. صبر و شکیبایی در این بین نقشی کلیدی ایفا می کند. چون همیشه موانعی سر راه وجود دارد که باعث توقف، عقب نشینی یا تاخیر در کارها می شوند. در این مواقع راه حل رها کردن یا گیر کردن در کار نیست بلکه باید با صبر و شکیبایی، مسایل را حل کرد و موانع را کنار گذاشت.


یک نگاه دقیق و عمیق به جایی که الان هستید بیندازید و مقایسه کنید با جایی که می بایست باشید. و یک برنامه دقیق بریزید برای احراز جایگاهی که شایسته آن هستید. و اولین گام را همین حالا بردارید.


هیچ محدودیتی وجود ندارد
برای موفقیت و رسیدن به اهداف زندگی، تنها عامل محدودیت خود فرد است. اگر اعتماد داشته باشید و آرزوی رسیدن به آرزوهای تان را داشته باشید، حتما موفق خواهید شد. مهم است که بدانید با تعیین اهداف غیر واقعی؛ شکست خود را تضمین می کنید.


گام های کوچک بردارید
در جاده موفقیت، گام های کوچک و موثر بردارید. تلاش برای سرعت گرفتن و با شتاب به نقطه اوج رسیدن، نتیجه ای جز شکست به همراه ندارد. هیچ کس با سرگردانی ناشی از بی فکری و بی برنامگی به موفقیت نایل نمی شود فقط از شکستی به شکست دیگر جا به جا می شود. توصیه می شود به اندرزها و نصایح کسانی که در سایه برنامه ریزی و تلاش بسیار به اهداف خویش رسیده اند نیز توجه کنید. چقدر زمان می برد تا کسی به اهداف خود برسد؟ پاسخ این سوال دقیقا به شرایط خاص هرکس بستگی دارد و به اینکه تا چه اندازه در تصمیم خود استوار است.


برخی اهداف سهل الوصول هستند. برخی اهداف دیگر مشکل تر هستند و صبر و تلاش و البته زمان بیشتری لازم دارند.


فقط به خاطر داشته باشید که راز موفقیت و دست یابی به اهداف عالیه در زندگی، به هیچ کس جز خود شما بستگی ندارد. تمام چیزی که برای موفقیت احتیاج دارید، خواستن و اراده انجام یک کار است.


همین امروز هدف یا اهداف خود را تعیین کنید. برای آنها برنامه ریزی کنید. اگر واقعا آنها را بخواهید و برای تحقق آنها تلاش کنید، موفق خواهید شد.


قوی وارد گود شوید
اولین چیزی که باید قبل از شروع به کار به آن توجه کنید آرامش درونی و آمادگی روحی و روانی است. این آمادگی به ما کمک می کند تا در مسیر راه اندازی کسب و کار فشارهای محیط بیرونی را تحمل کنید و دوام بیاورید. با آمادگی روحی و روانی می توانید از دریای پرتلاطم کسب و کار عبور کنید و به ساحل آرامش برسید. کسی که خودش را نمی شناسد از توانمندی ها و نقاط ضعفش باخبر نیست و نمی داند چرا و چطور می خواهد در مواجهه با اولین مانع به حرکت ادامه دهد. اما برعکس کسی که با خودشناسی و تکیه بر گوهر درونی خود پیش می رود، می تواند ایده و اندیشه ی خود را به واقعیت بدل کند و موفق شود. خودشناسی باعث می شود که در مقابل مشکلات ترسی به دل راه ندهید. شخصی که آمادگی روحی و روانی داشته باشد قابلیت های خود را می شناسد.


ترس را به جان بخرید
این بهانه تراشی ها همگی در واقع برای پنهان کردن ترس است و نداشتن آمادگی روحی و روانی برای وارد گود اجرا شدن و عملی کردن ایده ها. البته طبیعی است که از ترک خوش نشینی در زندگی روزمره و وارد شدن به دنیایی که در آن هیچ اصل قطعی و تثبیت شده ای وجود ندارد و «راه بی نهایتی» که مسیرش تاریک و سنگلاخ است و روشن نیست، باید بترسید.
ترس در ادبیات علم مدیریت معادل ریسک در نظر گرفته شده است. ریسک یعنی احتمال وقوع اتفاقات پیش بینی نشده ای که می تواند باعث بروز ضرر یا منفعت برای ما شود. در کنار ریسک منفی می توانید ریسک مثبت داشته باشید. اما این نکته را در نظر بگیرید که ما به خاطر حفظ بقا طوری خلق شده اید که فقط ریسک های منفی را می بینید.

معجون موفقیت را در سال جدید بنوشید
منبع: از مطالعات و تجربیات شخصی خودم
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره معجون موفقیت را در سال جدید بنوشید نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: موفقیت ، آموزشی ، کسب ثروت ، راه موفقیت ، درآمد ، ترس ، شکست ، موفقیت ،