یو تجارت

دیوید آگیلوی پدر علم تبلیغات جهان

نویسنده: یوسف عزیزی
9 فروردین 95 ساعت 02:36
1 از 5 (1 رای)
دیوید آگیلوی پدر علم تبلیغات جهان

دیوید آگیلوی پدر علم تبلیغات جهان

دیوید مکنزی اگیلو(David Mackenzie Ogilvy)  در ۲۳ ژوئن ۱۹۱۱ در بریتانیا متولد شد؛ او یک مدیر تبلیغاتی برجسته بود؛ تا جایی که به وی لقب پدر تبلیغات جهان داده شد. در سال ۱۹۶۲ مجله تایم او را جادوگر تبلیغات معرفی نمود. او تحصیلات خود را در کالج فتس در ادینبرگ شروع نمود و پس از آن به دانشگاه آکسفورد رفت ولی هیچ‌گاه تحصیلات خود را به اتمام نرسانید. پس از رها کردن آکسفورد به پاریس رفت و در آشپزخانه هتل مجستیک مشغول به کار شد. فشار و خستگی باعث شد به انگلستان برگردد و به فروش اجاق گاز، آن هم به صورت خانه به خانه بپردازد. وی در سال ۱۹۳۵ یک راهنما برای فروش اجاق گاز تهیه نمود که بعدها مجله معتبر فورچون آن را برترین راهنمای فروش تاریخ معرفی نمود.

 • تبدیل شدن به اسطوره تبلیغات

در سال ۱۹۴۸شرکت تبلیغاتی خود را پایه گذاری کرد که امروزه به عنوان شناخته شده‌ترین آژانس تبلیغاتی دنیا معرفی می شود. وی در بخش‌هایی از نامه‌ای که برای یکی از شرکای خود فرستاده به مواردی اشاره نموده است که خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست.

 • او ۳۸ سال سن دارد، دانشگاه خود را رها کرده و اکنون به دنبال شغل است.
 • وی پیشتر آشپز، فروشنده، دیپلمات و کشاورز بوده است.
 • او هیچ چیزی از بازاریابی نمی‌داند و تاکنون هیچ شعار تبلیغاتی ننوشته است.
 • در سن ۳۸ سالگی ادعا می‌کند که به تبلیغات علاقه‌مند است و حاضر است برای این کار ۵۰۰۰ دلار دستمزد بگیرد.

همچنین اگیلوی در این نامه که ۳۳ سال بعد به یکی از شرکای آمریکایی خود فرستاده بود اشاره نموده است که شک ندارم هیچ آژانس آمریکایی او را استخدام نمی‌کند. با این حال سه سال بعد وی به مشهورترین تبلیغاتچی در دنیا تبدیل شده و دهمین آژانس بزرگ جهان را پایه‌گذاری نمود.

 • ساختن امپراتوری تبلیغات جهان

در ۲۰ سال اول آژانس، اگیلوی کارهای برادران لورر، جنرال فود و آمریکن اکسپرس را عهده دار بود. در کتاب بیوگرافی خود اشاره می‌کند که شک دارم کسی بتواند در این بازه زمانی کوتاه به این درجه از شهرت و موفقیت در عرصه تبلیغات شود. در سال ۱۹۶۵ اگیلوی به ادغام آژانس خود با ماثر و کروثر نمود تا شرکتی چند ملیتی را بنیان‌گذاری کرده و به اولین آژانس تبلیغاتی دنیا تبدیل شدند.

 • پایان عصر اگیلوی

در سن ۷۵ سالگی روزنامه نگاری از اگیلوی پرسید:

 • آیا چیزی هست که هنوز بهش نرسیده باشی؟
 • چیزی هست که در آرزوی آن باشی؟»

دیوید اگیلوی پاسخ داد:

 • شوالیه بودن و داشتن خانواده‌ای پر جمعیت و بزرگ با ده بچه!

اگیلوی تنها یک فرزند به نام دیوید فارفیلد اگیلوی دارد که حاصل ازدواج اول وی می‌باشد. اگیلوی در طول حیات خود دو بار ازدواج نمود. وی یکبار در سال ۱۹۷۷ به عنوان چهره برتر تبلیغات در ایالات متحده انتخاب شد. همچنین در سال ۱۹۹۰ جایزه هنر و حرف را در فرانسه دریافت نمود. اگیلوی به عنوان چهره مشهور در تبلیغات باقی ماند و در کنار اسطوره‌هایی چون لئوبرنت، ویلیام برنباخ، تد بیتس و … برای همیشه جاودانه شد.

 • کتاب‌های به چاپ رسیده از اگیلوی

تاکنون بیش از ۴ جلد کتاب از دیوید اگیلوی به چاپ رسیده است؛ که پر فروش‌ترین و اولین کتابی که از وی به چاپ رسیده به نام «اعتراف‌های یک تبلیغاتچی» می‌باشد که تا پایان سال ۲۰۰۸ میلادی در سرتاسر دنیا بیش از یک میلیون نسخه به فروش رسیده است و به ۱۴ زبان زنده دنیا ترجمه شده است. همچنین رازهای تبلیغات، بیوگرافی از دیگر کتاب‌هایی است که از اگیلوی به چاپ رسیده است.

دیوید آگیلوی پدر علم تبلیغات جهان
منبع: منبع: ویکی پدیا
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره دیوید آگیلوی پدر علم تبلیغات جهان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: موفقیت ، دیوید ، علم تبلیغات ، تبلیغات درجهان ، کسب درآمد ، تبلیغات هدفمند ، تبلیغات ثروت افرین