یو تجارت

صفر تا صد کاشت سبزی در خانه

2 مهر 02 ساعت 12:01
5 از 5 (1 رای)
برای هزاران سال، سبزیجات به عنوان گیاهی جادویی تلقی می شدند. با توجه به اهمیت غذای سالم و اشتیاق روزافزون به این امر، تولید سبزیجات در باغچه شخصی کمک می کند که طعم ها و مزه های جدیدی کشف شود
صفر تا صد کاشت سبزی در خانه

امروزه با آپارتمان نشینی ، همه ما از نعمت داشتن حیاط و باغ در خانه هایمان و درپی آن از لذت سبزی کاری در منزل محروم شده ایم اما می شود با کاشت سبزی درگلدان های بزرگ در آپارتمان مان نیز سبزی بکاریم و هر روز با دیدن رشد چند میلی متری جوانه ها،ذوق زده شویم.

اگر شما قبلا گیاهی را پرورش نداده باشید، کشت سبزیجات یک شروع خوب است، چه شما باغ بزرگ و یا گلدان هایی در لب پنجره و روی بالکن داشته باشید. مطالب زیادی هست که اجازه می دهد، گیاهان در باغ شما به طور طبیعی رشد کنند و اکوسیستمی کوچک برای زنبورها، پروانه ها و گل های وحشی فراهم آید. ولی اگر شما مایل هستید که در باغچه برای خانواده خود محصولاتی را تولید کند، ضروری است که کمی برنامه ریزی داشته باشید در این مقاله و مقاله بعدی آموزش کاشت سبزیجات به شما آموزش داده خواهد شد.

با کاشت سبزی خوردن در منزل یا آپارتمان خود می توانید نه تنها در تمام طول سال از داشتن سبزی تازه لذت ببرید و از خواص آن بهره مند شوید، بلکه در هزینه های خرید سبزی هم صرفه جویی زیادی کنید.

باغ سبزیجات خود را در چه مکانی پرورش دهیم ؟

انتخاب مکان رشد سبزیجات و ادویه مهم ترین قدم بعد از انتخاب بذر یا گیاه است. شما احتمالا اطلاعاتی در مورد گیاهان انتخاب شده خود دارید. بعضی گیاهان باید در گلخانه یا محیط بسته و بعضی دیگر در مکانی کاملا آفتابی یا نسبتا سایه کشت شوند. همیشه باید محیط مورد نیاز گیاه را مد نظر داشت. بعضی گیاهان برای تولید بذر نیاز به خورشید گرم در تمام طول روز و بعضی دیگر نیاز به مقداری آفتاب در طی روز دارند.

ابزاری که برای کاشت سبزیجات مورد نیاز مان هست :

  • بذر
  • خاک استاندارد
  • گلدان مناسب
  • دستکش
  • آبپاش کوچک
  • بیلچه
  • الک
  • خاک مناسب برای کاشت سبزی

کاشت سبزی در گلدان

کاشت سبزی خوردن در آپارتمان هم بر خلاف تصور بسیاری از افراد کار ساده ای است. شما می توانید با استفاده از گلدان یا چند تشت پلاستیکی، انواع و اقسام سبزی خوردن از تره و شاهی گرفته تا جعفری، گشنیز، ریحان و حتی مرزه را خودتان بکارید و محصول خوش عطر و طعم خود را به صورت تازه برداشت کنید. در ادامه به صورت تفکیک شده نحوه کاشت سبزیجات مختلف را به شما آموزش می دهیم.

روش کاشت سبزی تره در گلدان

برای کاشت این سبزی کار چندان سختی پیش رو ندارید. تنها باید گلدان مناسب را انتخاب و خاک گلدان را مهیا کنید. توجه داشته باشید که گلدان شما حداقل 15 و یا 20 سانتی متر طول داشته باشید. در مورد خاک مناسب هم در بخش نکات مهم آموزش های لازم را به شما خواهیم داد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بذر تره را در فاصله کوتاهی از سطح خاک، درون گلدان قرار دهید. سپس مقداری خاک روی آن بپاشید.

توجه داشته باشید که تره برای رشد هم به نور خورشید و هم سایه احتیاج دارد. پس گلدان را در مکانی که کمی سایه دارد، قرار دهید و به صورت مرتب آن را آبیاری کنید. میزان و تعداد دفعات آبیاری نباید به قدری باشد که خاک درون گلدان خشک یا بیش از اندازه خیس شود. در صورت رویش تره باید دقت کنید که هنگام برداشت، تمامی برگ های یک ساقه را از آن جدا نکنید.

راهنمای کاشت سبزی ریحان در گلدان

ریحان یکی از پرطرفدارترین سبزی های خوردن است که نسبت به سایر سبزیجات هم رشد خوبی دارد. یعنی شما نسبت به میزان بذری که می کارید، می توانید انتظار برداشت قابل توجهی داشته باشید. برای کاشت ریحان باید یک ظرف پلاستیکی یا گلدانی را انتخاب کنید که حداقل پهنای آن حدود 10 سانتی متر باشد. به عبارتی هر چه پهنای ظرف بیشتر باشد، سبزی شما فضای بهتری برای رشد خواهد داشت.

بذر را درون خاک زهکشی شده در فاصله کمی از سطح خاک قرار دهید. دقت داشته باشید که ریحان بر خلاف تره علاقه زیادی به نور خورشید و البته گرمای آن دارد. بنابراین شما حداقل باید در طول روز 6 ساعت نور خورشید را برای گلدان ریحان فراهم کنید. این سبزی را هم باید به صورت روزانه آبیاری کنید، خصوصاً زمانی که دمای هوا بالاست.

برگ های ریحان را باید زمانی برداشت کنید که شاخه آن حدود 5 سانتی متر رشد کرده باشد. توجه داشته باشید که هرس کردن شاخه ها حتی منجر به افزایش باردهی آنها می شود. اما درست مانند تره نباید تمامی برگ های یک شاخه ریحان را از آن جدا کنید.

کاشت تربچه در گلدان

تربچه یکی از ساده ترین سبزی ها برای کاشت و نگهداری در خانه است. تربچه های نقلی و قرمز رنگ جای خاصی در سفره های ایرانی دارند. گلدان تربچه باید در مکانی باشد که حداقل 6 ساعت نور آفتاب به آن بتابد. ابتدا خاک را آماده کنید خاک گلدان باید زهکش مناسب داشته باشد. بذرها را یک به یک در حفره های کوچک بکارید. روی بذرها را با خاک نرم بپوشانید. روزی 2 بار به گلدان با اسپری آب بدهید تا خاک خشک نشود. در کمتر از یک هفته برگ های تربچه از خاک بیرون می آیند.

پرورش قارچ در خانه

ایده پرورش قارچ این روزها خیلی پر طرفدار شده. نگهدری و پرورش قارچ نیاز به آموزش دارد ولی با یک ترفند ساده می توانید در گلدان قارچ بکارید! این بار که قارچ خریدید قسمت ساقه آن را برای کشت نگه دارید. ساقه های بدون کلاهک قارچ را در خاک گلدان بکارید و مرتب خاک را مرطوب نگه دارید. بهتر است شب ها گلدان در مکانی سردتر باشد. به زودی قارچ ها از خاک بیرون می آیند.

کاشت گوجه فرنگی در گلدان

گوجه فرنگی بعد از رشد فضای زیادی را اشغال می کند. در هر گلدان حداکثر 2 تا 3 بذر بیشتر نکارید. بهتر است ابتدا بذرها را به صورت جمعی در یک گلدان قرار دهید. وقتی بذرها به اندازه 10 تا 15 سانتیمتر رشد کرد می توانید هر بذر رادر یک گلدان، بکارید. برای اینکه گیاه به بار بنشیند لازم تا به طور هفتگی از کود کامل برای گلدان گوجه فرنگی استفاده کنید.

پیازچه و کاشت سبزی در گلدان

بذر پیازچه در مقایسه با دیگر بذرها کمی دیرتر سبز می شود. معمولا پیازچه را نمی توان در گلدان کاشت زیرا تکثیر پیازچه کمی دشوار است. اما اگر به طعم و مزه پیازچه علاقه دارید از این ترفند ساده استفاده کنید و گلدان های پیازچه خود را پرورش دهید. قسمت ته پیازچه را جدا کنید و آن را در یک گلدان آب قرار دهید تا ریشه دار شود. حالا ریشه ها را در خاک گلدان بکارید و گلدان را در روشن ترین مکان خانه نگهداری کنید.

کاشت هویج در گلدان

پرورش هویج هم مثل پیازچه هست. در واقع این دو گیاه مناسب نگهداری و پرورش به عنوان سبزی خوردن نیستند زیرا رشد کندتری دارند. البته از همان ترفند برای ریشه دار کردن هویج نیز می توانید استفاده کنید. قسمت ته هویج را جدا کرده و در خاک بکارید خیلی زود برگ های سبز رنگ از خاک بیرون می آیند. هویج قسمت ریشه گیاه است که به این ترتیب رشد نخواهد کرد اما می توانید برگ های سبز هویج را در سالاد استفاده کنید.

کاشت و نگهداری از فلفل شیرین در گلدان

تجربه پرورش یک گلدان فلفل شیرین یا تند را از دست ندهید. من بذرهای کوچک فلفل را در گلدان کاشتم و تجربه ای بسیار دوست داشتنی دارم. بذرهای فلفل کمی دیرتر از سبزی خوردن سبز می شوند اما در نهایت با رشد فلفل ها شگفت زده خواهید شد. از هر بذر، ده ها فلفل به دست می آید و تا مدت ها می توانید در سالاد و همراه غذا فلفل ها را میل کنید. برای داشتن این گلدان زیبا باید صبر بیشتری داشته باشید.

راهنمای کاشت کاهو در گلدان

کاهو خیلی خوش رشد است و از سبیزی هایی است که همیشه در باغ و باغچه کشت می شود. کاهو فضای زیادی را اشغال می کند به همین دلیل بیش از یک بذر کاهو در گلدان نکارید. در ابتدا برگ ها کوچک هستند ولی خیلی زود همه گلدان پر می شود. یک راه ساده تر برای پرورش کاهو اینست که قسمت ته کاهویی را که خریداری کرده اید در آب قرار دهید تا ریشه بزند. سپس آن را در گلدان بکارید. خیلی زود برگ های جدید روی ریشه کاهو رشد خواهد کرد.

برای ثبت سفارشات بذرهای با کیفیت سبزیجات وارد لینک زیر شوید

» بذر سبزیجات تازه

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره صفر تا صد کاشت سبزی در خانه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب