یو تجارت

ای ام دی پردازنده گرافیکی موبایل تولید خواهد کرد

5 فروردین 95 ساعت 17:02
1 از 5 (1 رای)
ای ام دی پردازنده گرافیکی موبایل تولید خواهد کرد

اگر به عقب برگردیم نه تنها ای ام دی بلکه اینتل نیز بازار موبایل و تبلت را از دست داده است. حالا به نظر می رسد که ای ام دی قصد دارد با تولید پردازنده های گرافیکی موبایل وارد بازار پر رونق SOCها شود.

ای ام دی با تصاحب ATI به یکی از بزر گترین تولیدکنندگان پردازنده های گرافیکی دنیا بدل شد و کارت گرافیک های مبتنی بر پردازنده های Radeon همواره جزو بهترین ها در دنیای کامپیوترهای شخصی محسوب می شوند. ای ام دی کمی پس از تصاحب ATI دچار مشکلات مالی شد و بخش پردازنده های گرافیکی موبایلِ ATI را به کوالکام فروخت. کوالکام نیز این بخش را به Adreno تغییر نام داد. ای ام دی زمانی که این بخش را به کوالکام فروخت هرگز فکر نمی کرد که پردازنده های گرافیکی موبایل روزی تا این حد پر رونق و سودآور شوند.کوالکام، فناوری ATI را با CPUهای مبتنی بر معماری ARM مجتمع کرد و در این راه آنقدر موفق بود که به بزرگ ترین تولیدکننده ی سیستم-روی-یک-چیپ (SOC) در دنیا تبدیل شد. پردازنده های گرافیکی Adreno شاید همیشه بهترین در دنیای موبایل نبوده باشند اما همواره جزو قوی ترین ها بوده اند. در حال حاضر Mali از شرکت ARM و PowerVR از شرکت Imagination مهم ترین رقبای پردازنده های گرافیکی Adreno به شمار می رود.

حال در این شرایط که بازار PC رونق چندانی ندارد و بازار موبایل روز به روز بزرگ تر می شود، ای ام دی بار دیگر قصد دارد تا وارد بازار موبایل شود. پردازنده های گرافیکی Adreno هنوز بر پایه ی معماری VLIW توسعه داده می شوند که AMD در سال ۲۰۱۱ آن را کنار گذاشت. GCN یا Graphic Core Next نام رمز معماری GPUهای ای ام دی است که از همان سال ۲۰۱۱ مورد استفاده قرار می گیرد. این معماری بسیار پیچیده تر و البته پیشرفته تر از VLIW است و بازده و عملکرد بهتری را نسبت به هر وات انرژی ارائه می کند. این بدین معنی است که اگر ای ام دی موفق شود تا GCN را وارد حوزه ی موبایل کند، آن وقت می توان انتظار اجرای بازی هایی با گرافیک بالاتر را در گوشی های هوشمند و تبلت ها داشت و همزمان انرژی کمتری نیز مصرف کرد.

توافق با مایکروسافت و سونی برای تامین پردازنده ی مورد استفاده در کنسول های بازی ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ باعث شد تا ای ام دی کمی از ضرردهی فاصله بگیرد؛ اما با این حال هنوز هم شرایط اقتصادی این شرکت چندان خوب نیست که بتواند ریسک بزرگی همچون سرمایه گذاری برای ورود به دنیای موبایل را تجربه کند. انویدیا، بزرگ ترین رقیب ای ام دی است که از چند سال پیش با پردازنده های تگرا وارد حوزه ی موبایل شد، اما چندان در این حوزه موفق نبود و شرکت های کمی از پردازنده های تگرا در محصولات خود استفاده کردند. حال باید منتظر ماند و دید ای ام دی چطور وارد حوزه ی موبایل خواهد شد و پردازنده ی گرافیکی این شرکت مورد توجه تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت یا خیر.

ای ام دی پردازنده گرافیکی موبایل تولید خواهد کرد
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره ای ام دی پردازنده گرافیکی موبایل تولید خواهد کرد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: ای ام دی ، پردازنده ، گرافیک ، موبایل ، soc ، تولیدکننده سیستم ، تگرا ، گوشی های ، هوشمند ، بازده و عملکرد