یو تجارت

راهنمای کاشت بذر هویج زرد

1 اردیبهشت 02 ساعت 14:02
1 از 5 (1 رای)
هویج زرد ایرانی با نام هویج وحشی، زردک و هویج نرگسی هم شناخته می‌شود. این هویج دارای اثرات ضد میکروبی قوی بوده و قند و آهن بیشتری نسبت به هویج معمولی دارد.
راهنمای کاشت بذر هویج زرد

هویج زرد ایرانی با نام هویج وحشی، زردک و هویج نرگسی هم شناخته می شود. این هویج دارای اثرات ضد میکروبی قوی بوده و قند و آهن بیشتری نسبت به هویج معمولی دارد. به همین دلیل این هویج برای کم خونی توصیه می شود. همچنین طعم بسیار خوبی دارد و در پخت غذا، درست کردن مربا و ... نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هویج زرد ایرانی علاوه بر طعم خوبی که دارد، دارای خواص دارویی بسیاری است و برای سلامت پوست، چشم، دستگاه گوارش، دندان، بهبود زخم، کاهش التهاب، کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری های قلبی مفید می باشد.


کاشت بذر هویج زرد ایرانی

هویج در دو نوبت بهاره و پاییزه در زمینی که دارای خاک سبک و پوک می باشد کاشته می شود. قبل از کاشت بهتر است کود حیوانی پوسیده با خاک مخلوط شود. خاک های لوم شنی یا خاک های آلی فاقد کلوخ یا سنگ، برای تولید ریشه های صاف و راست ترجیح داده می شود. میزان فشردگی خاک بر رشد و طول ریشه موثر است.

فشردگی خیلی کم یا خیلی زیاد برای رشد ریشه مضر است. در خاک های بسیار فشرده شده ریشه به صورت مخروطی و در خاک های نرم، نازک و بلند می شود. هویج را به صورت خطی یا ردیفی کشت می کنند که فاصله بین ردیف ها یا خطوط را حدود 40 سانتی متر و فواصل بوته ها را 10 تا 15 سانتی متر در نظر می گیرند و همچنین به صورت دستپاش نیز در سطوح کم کشت می شود. عمق کاشت بذر هویج 5 میلی متر است. بذر هویج زمانی که دمای خاک 7 تا 30 درجه سانتی گراد جوانه می زند ولی بهترین دما برای جوانه زنی بذر هویج 12 تا 24 درجه سانتی گراد است. بذر هویج در دمای بالای 35 درجه سانتی گراد جوانه نمی زند. جوانه زنی بذر هویج یک تا سه هفته طول می کشد. خاک باید مرطوب نگه داشته شود. وجود رطوبت کافی در فصل رشد بسیار مهم است.

تحت شرایط کم آب، طعم هویج بسیار تند و شدید می گردد و در خاک های با رطوبت زیاد، ریشه ها کم رنگ می گردند. برای مصرف تازه هویج، هنگامی که قطر اغلب ریشه ها در محل طوقه به 2/5 تا 3/5 سانتی متر برسد برداشت می کنند.

زمان مناسب کاشت بذر هویج زرد

بهترین زمان برای کاشت این گیاه فصل پاییز است؛ اما با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه زمان کاشت این گیاه متفاوت خواهد بود. به این صورت که در مناطق دارای زمستان های سرد، کاشت این گیاه به فصل بهار موکول می شود. به این ترتیب پس از گذشت یخبندان های شدید بهاره باید اقدام به کاشت بذر هویج در زمین اصلی کنید. اما در مناطق گرمسیر که زمستان های معتدل و خنک دارد، کاشت در فصل پاییز انجام می شود. به هر صورت اگر به دنبال برداشت کافی از این گیاه هستید، هر سه هفته یک بار باید کشت بذر این گیاه انجام شود.

داشت و برداشت بذر هویج زرد

مهم ترین مسئله در کشت هویج، دفع علف های هرز است. از آن جایی که رشد اولیه این گیاه کند است، توانایی مقابله با علف های هرز به خصوص در اوایل دوره رشد را ندارد؛ بنابراین با علف کشی در این دوران به رشد بهتر گیاه خود کمک خواهید کرد. اما چه زمانی برای برداشت گیاه مناسب است؟ زمانی که برگ های این گیاه به رنگ زرد تغییر پیدا کرد، باید هویج ها را برداشت کرد. به این منظور گیاه را با کمک برگ های آن از ریشه خارج کنید و در مکانی با رطوبت 95 درصد نگه دارید.

برای ثبت سفارش به لینک زیر مراجعه فرمایئد

خرید بذر هویج زرد

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره راهنمای کاشت بذر هویج زرد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب