یو تجارت

راهنمای کاشت بذر بیبی ذرت

1 اردیبهشت 02 ساعت 12:24
1 از 5 (1 رای)
بیبی کورن در واقع همان ذرت می باشد که به بچه ذرت نیز مشهوراست. از آن برای تهیه انواع سالاد، ترشی و همچنین به صورت کبابی و آبپز استفاده می شود. از طریق بذر تکثیر می شود. میوه ذرت بسیار خوشمزه و خوش طعم می باشد.
راهنمای کاشت بذر بیبی ذرت

بیبی کورن یا بچه ذرت از طریق بذر تکثیر می شود. برای این منظور پس از آماده نمودن زمین سطح کشت بذرها را در عمق 2 تا 5 سانتی متری به صورت ردیفی در اواخر فصل بهار بکارید و سپس لایه نازکی خاک و کود بر روی آن بریزید و آبیاری کنید. پس از مدتی گیاه جوانه می زند و شروع به رشد می کند. این گیاه رشد سریعی دارد. زمان براشت این گیاه 75 تا 90 روز پس از کاشت بذر می باشد.

ذرت برای رشد به خاکی نیاز دارد که به سرعت خشک نشود و رطوبت را به میزان کافی در خود نگه دارد، در عین حال زهکشی خوبی داشته باشد که آب در خاک نماند و خاک خیس و اشباع از آب نشود. بذرها را به عمق 2 سانتی متر در خاک بکارید. زمان کاشت بهار بعد از رفع سرما می باشد. کاشت ذرت به دو صورت انجام می شود: روش خطی و روش پشته ای، در روش خطی یا ردیفی فواصل ردیفها را 75 تا 120 سانتیمتر و فواصل بوته ها را 20 تا 30 سانتی متر در نظر می گیرند و در روش پشته ای ، فواصل پشته ها را از یکدیگر 90 سانتی متر در نظر گرفته و در هر پشته 5 الی 6 عدد بذر را میکارند. کاشت ذرت به صورت پشته ای از کاشت ذرت به روش خطی بهتر است زیرا عمل گرده افشانی که به وسیله باد صورت میگیرد، آسان تر انجام می شود. با توجه به این که ذرت رشد سریعی دارد بنابراین نیاز کودی آن بالاست. بنابراین در زمین های با خاک های مرغوب کود ازته را تا 85 کیلوگرم در هکتار مصرف می کنند. نیاز ذرت به کود فسفر خیلی کم می باشد و میزان 40 تا 45 کیلوگرم در هکتار کافی است. ولی برعکس به کودهای پتاس احتیاج فراوانی دارد و میزان 85 تا 100 کیلوگرم مصرف می کنند. ذرت به کمبود روی حساس است و در صورت کمبود این عنصر نوارهای کم رنگی روی برگ ها ظاهر می شود و جوانه ها به رنگ سفید در می آیند. ذرت در هر نوع آب و هوایی قابل کشت است ولی در آب و هوای گرم از رشد و نمو بهتری برخوردار است، همچنین زودرس تر شده و محصول بیشتری می دهد . علاوه بر وجود دمای کافی در طول دوره رشد باید به طور مداوم رطوبت کافی در اختیار گیاه باشد. نیازهای آبی ذرت در زمان تولید ریشه و تلقیح آن ها و همچنین در موقع بستن دانه ها به حداکثر خود می رسد. زیرا در این مراحل از رشد گیاه، کمبود آب به خصوص اگر همراه با بادهای گرم و خشک نیز باشد، در گرده افشانی و تشکیل دانه اختلال ایجاد کرده و قسمت های نوک ذرت فاقد دانه خواهد بود و یا دانه های ریزی تولید خواهد کرد. آزمایشات بر روی ذرت نشان داده که این گیاه برای تولید محصول کافی بیشتر از سایر سبزی ها در دوره رشد و نمو خود به آب نیاز دارد و سریع تر از سایر سبزی ها به کم آبی عکس العمل نشان می دهد.

ارتفاع بیبی کورن:

ارتفاع این گیاه بین 80 تا 120 سانتی متر می باشد.

فاصله کاشت بذر بیبی کورن:

فاصله کاشت بذر بین 20 تا 40 سانتی متر است.

عمق کاشت بذر بیبی کورن:

عمق کاشت بذر بیبی کورن 2 تا 5 سانتی متر است.

خاک مناسب رشد بیبی کورن:

بچه ذرت برای رشد به خاک غنی و کمی سنگین برای رشد نیاز دارد. خاک باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد.

دمای مورد نیاز بیبی کورن:

دمای ایده آل برای رشد این گیاه بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد.

زمان گلدهی بیبی کورن:

گلدهی این گیاه بسته به زمان کشت فصل تابستان است.

مقدار آبدهی بیبی کورن:

به آبیاری متوسط و مرطوبی نیاز دارد. توجه داشته باشید که رطوبت سبب ایجاد تراکم و تازگی می شود. پس تا حد امکان سطح خاک را مرطوب نگه دارید.

نور بیبی کورن:

از جمله گیاهان آفتاب دوست می باشد که روزانه به 6 تا 7 ساعت آفتاب نیاز دارد.

برای ثبت سفارش وارد لینک زیر شوید

خرید بذر ذرت کوچک

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره راهنمای کاشت بذر بیبی ذرت نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب