یو تجارت

راهنمای کاشت گل سکه ای یا علف ماه

13 فروردین 02 ساعت 18:06
1 از 5 (1 رای)
گیاه سکه ای یا علف ماه یک گیاه قدیمی دو منظوره است. این گیاه گل های معطر و زیبایی در بهار تولید می کند و گل ها در اواخر تابستان به غلاف های بسیار زیبای بیضی شکل، نقره ای رنگ و درخشان تبدیل می شوند که در دسته گل های خشک استفاده زیادی دارند.
راهنمای کاشت گل سکه ای یا علف ماه

کاشت گیاه سکه ای یا علف ماه

بذرهای گیاه سکه ای را می توان در بهار تا اواخر تابستان کاشت. بذرها را می توان مستقیما در زمین کاشت، در غیر این صورت می توان آن ها را در سینی نشا حاوی خاک لومی و کمپوست کاشت و بذرها را با خاک پوشش داد و در یک مکان روشن و گرم در خانه نگه داشت.

کاشت بذرها به صورت مستقیم در زمین

بذرها را به صورت مستقیم در عمق 0/5 سانتی متر بکارید، فاصله بین بذرها را 38 تا 45 سانتی متر در نظر بگیرید. دانه ها را به آرامی با خاک بپوشانید.خاک را تا زمان جوانه زنی مرطوب نگه دارید، سعی کنید آبیاری را با آبپاش به آرامی انجام دهید تا جای بذرها تغییر نکند. اگر جوانه ها خیلی شلوغ به نظر رسیدند آن ها را تنک کنید. جوانه زنی بذر گیاه سکه ای 7 تا 28 روز طول می کشد. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گیاه سکه ای 21 درجه سانتی گراد است.

کاشت بذرها در خانه

بذرها را می توان در یک سینی نشا یا به صورت جداگانه در چند گلدان 5 سانتی متری کاشت. در سینی نشا هر بذر باید در یک محفظه کاشته شود تا ریشه ها با هم اختلال پیدا نکنند. از خاک لومی همراه با کمپوست برای کاشت بذرها استفاده کنید و آن ها را به آرامی با خاک پوشش دهید(عمق 0/5سانتی متر)، سپس گلدان یا سینی نشا را در یک جای گرم و روشن قرار دهید.

گیاه سکه ای ریشه های ضخیم و غده مانند تولید می کند و مانند براسیکاها ریشه عمیقی دارد. نگه داشتن آن ها در گلدان نامناسب باعث می شود ریشه به اندازه کافی توسعه پیدا نکند و در نتیجه رشد گیاه به پایان خواهد رسید. نهال ها را می توان بعد از رفع سرما در خارج از خانه کاشت.

گیاه سکه ای یک گیاه مقاوم است و در شرایط مختلف زنده می ماند و به نظر می رسد نسبت به سایر گیاهان سرزنده تر و شاداب تر می باشد. گیاه سکه ای در خاک های دارای زهکشی خوب، حاصلخیز و مرطوب رشد بسیار خوبی دارد. گیاه سکه ای سایه جزیی را ترجیح می دهد اما آفتاب کامل را هم می تواند تحمل کند. مانند اعضای خانواده براسیکا آهک را ترجیح می دهد و شرایط اسیدی را دوست ندارد. گیاه سکه ای در PH 5/6 تا 7/5 رشد خوبی دارد. این گیاه در خاک های خیلی اسیدی ضعیف می شود. از دادن کود و مواد معدنی خودداری کنید. گیاه سکه ای در محدوده دمایی 10 تا 25 درجه سانتی گراد رشد خوبی دارد.

خشک کردن

برای به دست آوردن غلاف های نقره ای بهتر، باید مطمئن شوید که غلاف ها کاملا خشک شده اند. غلاف ها را از ساقه برش دهید و آن ها را به صورت وارونه در یک اتاق خنک قرار دهید. هنگامی که غلاف ها خشک شدند به آرامی پوشش بیرونی را حذف کنید و سپس برای تزیین از آن ها استفاده کنید.

جمع آوری بذر

سرگل ها را زمانی که خشک و ترد هستند بر روی یک تکه کاغذ پهن کنید. هر دیسک از دو صفحه جفت که به هم قفل شده اند تشکیل شده است و به سه دانه بزرگ متصل هستند. در بالای هر کدام یک برامدگی کوچک است که آن را می کشند تا یکی از لایه ها برداشته شوند. سه دانه به این پوست نازک چسبیده اند.

استفاده از گیاه سکه ای

گیاه سکه ای در تزیین دسته گل های خشک استفاده زیادی دارد. برای تزیین باغ ها، جذب زنبورها و پروانه ها از این گل استفاده می شود. گیاه سکه ای استفاده دارویی هم دارد.


برای ثبت سفارش وارد لینک زیر شوید

فروش بذر سکه ای

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره راهنمای کاشت گل سکه ای یا علف ماه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب