یو تجارت

مزایا و معایب تجارت الکترونیک !!!

نویسنده: یو تجارت
29 دی 00 ساعت 16:59
5 از 5 (1 رای)
از مزایای تجارت الکترونیک صرفه‌جویی در زمان, وجود طیف وسیعی از گزینه‌های مختلف, راحتی در یافتن بررسی‌ها و نظرات و از معایب مسائل پرداختی و مالی و ارجاع کالا و.. نام برد.
مزایا و معایب تجارت الکترونیک !!!

قبل از اعلام مزایایی تجارت الکترونیکی لطفا مقاله ای که با عنوان " تجارت الکترونیکی چیست " نوشته شده را مشاهده فرمایید.

خب بریم به مقاله خود بپردازیم

مزایای تجارت الکترونیک

1. مزایای تجارت الکترونیک برای مشتریان


*راحتی

هر محصولی را که بخواهید، به معنای واقعی کلمه، تنها با یک اشاره بر روی اینترنت قابل مشاهده است. فقط کافی است نام محصول مورد نظرتان را در موتور جستجوی مورد علاقه تان تایپ کنید تا تمام گزینه ها به شکلی سازماندهی شده و مرتب، تنها پس از چند ثانیه ظاهر شوند.

*صرفه جویی در زمان

با تجارت الکترونیک دیگر نیازی نیست که ساعت ها رانندگی کنید و به امید پیدا کردن چیزی که می خواهید، مغازه ها را نگاه کنید و جستجو کنید. فروشگاه های آنلاین، خط کامل محصولات خود را به شما ارائه می دهند و به جای استفاده از مغازه برای ارائه ی محصولات شان، از انبارهای کالا استفاده می کنند. محصولات را به راحتی پیدا می کنید و ظرف چند روز به درب منزلتان می رسند.

*وجود طیف وسیعی از گزینه های مختلف

در تجارت الکترونیک، مشتری می تواند بدون نیاز به رفتن از این مغازه به مغازه ی دیگر، به راحتی محصولات را با یکدیگر مقایسه کند و متوجه شود که کدام فروشنده، بهترین قیمت را ارائه می دهد و گزینه های بیشتری برای انتخاب دارد. در دنیای واقعی هر فروشگاه فضای محدودی دارد، ولی همان فروشگاه می تواند بر روی اینترنت، کل موجودی انبار را ارائه بدهد.

*راحتی در مقایسه

در تجارت الکترونیک، مقایسه های دو به دو به راحتی قابل انجام هستند. وقتی کالاها به صورت آنلاین عرضه می شوند، تمام مشخصات و ویژگی های آن ها بیان می شود و فروشگاه های اینترنتی از شما می خواهند تا کالاهای آن ها را با سایر کالاها مقایسه کنید تا متوجه شوید که آن ها بهترین گزینه ها را ارائه می دهند و دوباره برای خرید به آن فروشگاه بازگردید.

*راحتی در یافتن بررسی ها و نظرات

شرکت ها به دلیل بالا بودن رقابت، از شما می خواهند تا به نظرات و بررسی های سایر مصرف کنندگان نگاهی بیندازید. بررسی های مثبت و منفی در هر وب سایتی وجود دارد و علاوه بر آنکه می توانید نقدها و نظرات مثبت مربوط به هر کالا را مشاهده کنید، از دلایل کسانی که آن محصول را دوست نداشته اند نیز آگاه می شوید.

*کوپن ها و تخفیف ها

برای هر تجارت آنلاینی که به دنبال شماست، تعداد زیادی کوپن و تخفیف وجود دارد و این مسئله به طور کلی برای مشتری ها بسیار عالی است. با وجود سایت هایی که مانند فروشگاه های بزرگ عمل می کنند، می توانید اقلامی را پیدا کنید که شامل تخفیفی تا 80 درصد شده اند! نهایت استفاده را از این رقابت ببرید و بهترین قیمتِ موجود را پیدا کنید.
حتما بخوانید: 4 دلیل برای اینکه تجارت آنلاین سرمایه گذاری مطمئنی است.


2. مزایای تجارت الکترونیک برای کسب و کارها

مزایای تجارت الکترونیک برای کسب و کارها

افزایش پایگاه مشتریان

پایگاه مشتریان از دغدغه های اصلی تمام کسب و کارهای آنلاین و غیرآنلاین است. نیازی نیست که کسب و کارهای آنلاین، نگران برخوردار بودن از بهترین ویژگی ها در شهر خود باشند، زیرا مردم از سراسر جهان، به محصولات آن ها دسترسی دارند و می توانند در هر زمانی برای خرید به آن ها بازگردند.

افزایش فروش

کسب و کارهای آنلاین، نیازی به اداره کردن یک فروشگاه ندارند و می توانند فروش آنلاین بیشتری با حاشیه ی سود بالاتری داشته باشد. آن ها می توانند به روش های مختلفی پول را از مشتری دریافت کنند تا خرید را برای مشتری سریع تر و راحتتر کنند. این کسب و کارها با در دسترس بودن به صورت بین المللی، می توانند محصولات بیشتری را به فروش برسانند.

دسترسیِ 24 ساعته در 365 روز سال

اگر هوا برفی باشد و جاده ها بسته باشند یا هوا آنقدر گرم و مرطوب باشد که حتی نتوانیم از خانه بیرون برویم، یا روز تعطیلی باشد و تمام مغازه ها در شهر بسته باشند، بازهم تجارت آنلاین شما 24 ساعته و در تمام 365 روز سال، برای مشتری ها باز است. درها هرگز بسته نمی شوند و سود کسب شده همچنان افزایش می یابد.

*گسترش حوزه ی تجارت

ترجمه یکی از ابزارهای عالی موجود در اینترنت است! بنابراین کسب و کار آنلاین مجبور نیست برای هر زبان، یک سایت ایجاد کند. با بازاریابی درست، مشتری ها در سراسر جهان می توانند وب سایت، محصولات و اطلاعات آن کسب و کار را بدون نیاز به ترک کردن خانه، پیدا کنند.

*ساده شدن پرداخت های دوره ای

با کمی تحقیق، هر تجارتی می تواند برای خود پرداخت های دوره ای را ایجاد نماید. ارا ئه دهنده ای را بیابید که با نیازهای شما بیشترین همخوانی را دارد تا صدور صورت حساب به شیوه ای منسجم انجام شود و پرداخت ها نیز به همین روش و به صورتی منسجم دریافت شوند.

*تراکنش های فوری

در تجارت الکترونیک، دیگر نیازی به انتظار برای نقد شدن چک یا انتظاری 30 روزه برای انواعِ دیگر پرداخت ها نیست. تراکنش ها بلافاصله انجام می شوند یا حداکثر به 2 یا 3 روز زمان نیاز دارید تا پول، از طریق سیستم بانکی وارد حساب تان شود.
حتما بخوانید: کارآفرینان برتر جهان و داستان موفقیت آنها


معایب تجارت الکترونیک


1. معایب تجارت الکترونیک برای مشتریان

معایب تجارت الکترونیک برای مشتریان

*حریم خصوصی و امنیت

پیش از انجام تراکنش ها به صورت آنلاین، ابتدا گواهی های امنیتی (نظیر نماد اعتماد الکترونیکی و …) آن وب سایت را بررسی کنید. درست است که خرید آنلاین ساده و راحت است، ولی هیچ کس دوست ندارد اطلاعات شخصی اش به سرقت برود. بسیاری از سایت ها قابل اطمینان هستند، ولی باز هم همیشه باید تحقیق کنید و سایت هایی را که از امنیت کافی برخوردار نیستند، شناسایی کنید.

* کیفیت

با وجود اینکه در تجارت الکترونیک، همه چیز به راحتی در دسترس قرار گرفته است، مشتری فقط پس از تحویل گرفتن محصولات می تواند آن ها را واقعا ببنید و لمس کند. بنابراین حتما باید پیش از خرید، روش بازگرداندن کالا در صورت عدم رضایت از آن را بررسی نمایید. همیشه پیش از خرید مطمئن شوید که گزینه ای برای بازگرداندن کالا وجود دارد.

*هزینه های پنهان

مشتری در زمانِ خرید، از قیمت کالا، هزینه ی حمل و نقل، بارگیری و مالیات آگاه می شود. ولی باید مراقب باشید، زیرا ممکن است هزینه های پنهانی وجود داشته باشد که بر روی صورت حساب خرید شما ذکر نشده اند، ولی بر روی فرم پرداخت ظاهر می شوند. ممکن است هزینه های اضافه ای برای جابجایی و بارگیری در محل فروشنده ی کالا (handling fee) وجود داشته باشد (به ویژه در مورد خریدهای بین المللی).

*تاخیر در دریافت کالا

اگرچه در بیشتر موارد، تحویل محصولات، سریع تر از زمان مورد انتظار انجام می شود، باید آمادگی تاخیر در دریافت کالا را نیز داشته باشید.

برای مثال، طوفان برف در یک نقطه می تواند کل سیستم حمل و نقل در منطقه را مختل کند. این احتمال نیز وجود دارد که محصول شما گُم شود یا به آدرسی اشتباه تحویل داده شود.

*نیاز به اینترنت

استفاده از اینترنت، رایگان نیست و اگر شما از وای فای رایگان استفاده می کنید، این احتمال وجود دارد که اطلاعات شما بر روی وب سایتی ناامن به سرقت برود. اگر نمی خواهید از اینترنت رایگان استفاده کنید یا نمی توانید در منزل تان اینترنت یا رایانه داشته باشید، بهتر است خریدهای تان را حضوری انجام دهید.

* نبود تعامل شخصی

با وجود اینکه قوانین و مقررات هر کسب و کار در تجارت الکترونیک، برای مطالعه ی شما در دسترس قرار گرفته است، مطالب بسیار زیادی وجود دارد که باید مطالعه کنید و ممکن است مسائل قانونی برای شما گیج کننده باشد. در مورد سفارش های بزرگ یا مهم نیز کسی وجود ندارد که بتوانید در مورد پرسش ها یا نگرانی های خود، رو در رو با او صحبت کنید.
حتما بخوانید: برترین تکنیک های بازاریابی برای حفظ مشتری
2. معایب تجارت الکترونیک برای کسب و کارها

مسائل امنیتی در تجارت الکترونیک

*مسائل امنیتی

با وجود اینکه کسب و کارها اقدامات فراوانی انجام می دهند تا امنیت خود و مشتریان شان را حفظ کنند، افرادی وجود دارند که می توانند از هر دیوار آتشینی عبور کنند و اطلاعاتی را که می خواهند به دست بیاورند. همه ی ما در سال های اخیر شاهد این مسئله بوده ایم که بزرگ ترین و مشهورترین کسب و کارها نیز ممکن است هک شوند.

*مسائل پرداختی و مالی

بسیاری از موسسات مالی، در زمان مناقشه در مورد پرداخت صورت حساب، طرفِ مشتری را می گیرند، زیرا می خواهند مشتری خود را حفظ کنند. این مسئله زمانی که کالاها قبلا به مشتری تحویل داده شده اند، ولی مبلغ پرداخت شده به حساب مشتری برگشته است، موجب تحمیل شدن خسارت به کسب و کار تجارت الکترونیک می شود.

نیاز به تخصیص هزینه ی بیشتر برای زیرساخت های تجارت الکترونیک

برای اطمینان از اینکه کسب و کار آنلاین شما به درستی اداره می شود، باید هزینه کنید. شما به عنوان مالک آن کسب و کار، باید مطمئن شوید که معاملات به شکل درستی انجام می شوند و محصولات به بهترین شیوه به نمایش گذاشته می شوند. برای اطمینان از این مسئله، باید فردی حرفه ای را استخدام کنید تا کاستی های موجود را برطرف کند.

* ارجاع کالا و خدمات پس از فروش

زیرساخت های کسب و کار آنلاین، باید کامل و بی عیب باشند. این نیز هزینه های دیگری را برای کسب و کار ایجاد می کند، زیرا مشتریانی هستند که پس از تحویل گرفتن کالا، از کیفیت آن راضی نبوده و کالا را ارجاع می دهند. به ویژه مصرف کنندگانی هم وجود دارند که چیزی بیش از بازپرداخت مبلغ خود را می خواهند.

*وجود خدمات اینترنتی کافی

امروزه ظاهرا همه ی مردم، همیشه می توانند از اینترنت استفاده کنند، ولی باید بدانید که هنوز هم مناطقی وجود دارد که پهنای باند شبکه در آن ها می تواند مشکل ساز شود. پیش از راه اندازی کسب و کار تجارت الکترونیک خود، مطمئن شوید که منطقه ی شما از پهنای باند مخابراتی ای که برای اداره ی موثر کسب و کارتان ضروری است، برخوردار است.

*نگهداریِ مستمر

وقتی کسب و کاری، فعالیت خود را به صورت تجارت الکترونیک شروع کرده است، باید برای سازگار ماندن، آماده ی تغییر باشد. با رشد تکنولوژی، سیستم های مورد استفاده در کسب و کار شما نیز باید به روز نگه داشته شوند یا در صورت نیاز، جایگزین شوند. یا ممکن است برای ادامه ی کارِ پایگاه های داده و نرم افزارها، مخارج کلی ای وجود داشته باشد.

*امیدوارم این مقاله براتون سودمند شده باشه*


لطفا از بقیه آموزش های ما هم دیدن فرمایید

اگر مطالب ما مورد پسند شما واقع شده میتوانید این مطالب را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی با یک کلیک به اشتراک بگذارید چهت استفاده به پایین همین صحفه مراجعه فرمایید با تشکر.

جهت فروش محصولات شما توسط پورتال یو تجارت کلیک کنید

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره مزایا و معایب تجارت الکترونیک !!! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: تجارت الکترونیک ، خدمات الکترونیکی ، پرداخت الکترونیکی ، خدمات الکترونیکی ، اینترنت