یو تجارت

آموزش کاشتن گل اشرفی

18 خرداد 00 ساعت 22:23
1 از 5 (1 رای)
اشرفی یکی از آسانترین گل ها برای رشد از بذر است، زیرا به مراقبت کمی احتیاج دارند. گل های شاه اشرفی از آمریکای جنوبی تا مکزیک سرچشمه می گیرند و از کلمه ای یونانی به معنای “جهان هستی” گرفته شده اند.
آموزش کاشتن گل اشرفی

اشرفی یکی از آسانترین گل ها برای رشد از بذر است، زیرا به مراقبت کمی احتیاج دارند. گل های شاه اشرفی از آمریکای جنوبی تا مکزیک سرچشمه می گیرند و از کلمه ای یونانی به

معنای “جهان هستی” گرفته شده اند. این گروه از گیاهان به اعضای خانواده عظیم آفتابگردان یا گل مروارید (تیره کاسنیان) تعلق دارند و با گل اشرفی و گل های همیشه بهار رابطه نزدیک دارند.

1- انواع شاه اشرفی را شناسایی کنید:

این گونه از اشرفی گونه ای است که بیشتر در کشت، باغ و گل آرایی دیده می شود. این گیاه همچنین یکی از عناصر سازنده گل های وحشی است که در بسیاری از کاتالوگ ها ارائه می شود. این گونه در برخی مناطق به دلیل رشد سریع و رویش مجدد شدید به نوعی علف هرز تبدیل شده است. با شاخ و برگ خوب تراش خورده آن شبیه گیاه شوید می باشد. این گونه می تواند به طور متوسط 60 تا 120 سانتیمتر رشد کند و ممکن است در خاک حاصلخیزتر حتی بلندتر شود. نوع اصلی دارای گل های ستاره ای، منفرد، گل مروارید با سایه های رنگ صورتی، صورتی و قرمز مایل به ارغوانی است، اما ارقام بسیار دیگری نیز وجود دارد:

سوناتا یک نوع کوتوله و کوچکتر آن است که فقط 60 تا 90 سانتیمتر قد می کشد
صدف، در اطراف صفحه ی مرکزی گلبرگ هایی دارد که مانند شیپورها دارای بریدگی های عمودی است.
گونه ی روان دارای گل هایی غیر معمول است که نیمه مضاعف گل می دهند و گلبرگ ها با اندازه نامنظم هستند.
گونه Bon-Bon مانند پوم پوم پر است.
بسیاری از ارقام دوتایی یا نیمه دوتایی، گهگاه اشکال مختلف گل را روی یک گیاه یا از دانه های داخل بسته بندی یکسان تولید می کنند.
تعداد بیشتری از فرم های رنگی وجود دارد که می تواند در این مقاله ذکر شود. این ها رنگ های قوی (منفرد)، دو رنگ (دو رنگ در یک شکوفه) و برخی با لکه ها و رگه های رنگی متفاوت در یک شکوفه هستند. گل برخی از گونه ها با افزایش سن تغییر رنگ می دهند و گاهی اوقات یک گیاه دارای گل های مختلف با رنگ های مختلف در همان گیاه است.
همچنین ارقام مختلفی وجود دارد که دارای رنگ زرد لیمویی / کرمی یا به رنگ گل پامچال هستند. با این وجود این موارد کاملاً نادر هستند و در بسیاری از کاتالوگ های باغبانی تخصصی به صورت بسیار محدود عرضه می شود.


2- درباره اشرفی شکلاتی یشتر بدانید:

این گونه از مکزیک منشا گرفته اما اکنون در طبیعت منقرض شده است. این گیاه فقط در کشت به عنوان کلون حاصل از تقسیم یا کشت بافت زنده می ماند. این گل نسبت به سایر گونه های ذکر شده در این مقاله بیشتر چندساله است. این گل غده ای تشکیل می دهد که می تواند در آب و هوای سردتر زمستان جدا شود و تا بهار فصل بعد در داخل منزل نگهداری شود، مانند یک توده ی ریشه گل کوکب. این نام نه تنها از رنگ قهوه ای مایل به قرمز تیره گل بلکه از شکلات وانیلی نیز گرفته شده است به خاطر رایحه ای که گیاه در اواخر تابستان می دهد. این گونه همچنین دارای برگ های سبز تیره تا شرابی بزرگتر از سایر گونه های این مقاله است و ممکن است با گل کوکب یا گیاه کورئوپسیس اشتباه گرفته شود.


3- درباره اشرفی پارویفلوروس اطلاعات کسب کنید:

این گونه دارای ارتفاع و رنگ گل مشابه با اشرفی بی پی ناتوس است، اما کمی شکننده تر به نظر می رسد. این گل بومی آمریکای شمالی از مناطق جنوب غربی کشور است و در فروشگاه های تخصصی گل های وحشی بومی آمریکا فروخته می شود. با این حال، در مناطق دیگر، به نوعی علف هرز تبدیل شده است.4- پرورش اشرفی سولفوروس sulphureus یا همان اشرفی زرد را در نظر بگیرید:

همانطور که از نام آن پیداست، این گونه اغلب زرد یا به عبارت دقیق تر، نارنجی مایل به زرد روشن و نئونی است. این گونه می تواند گل هایی با سایه های نارنجی پررنگتر تا قرمز مایل به نارنجی نیز تولید کند.

برگ های این نوع نیز نسبت به سایر گونه های این گروه درشت تر (بیشتر شبیه جعفری) است. همچنین طول این گونه دو تا سه فوت کوتاهتر و محکم تر است و این گیاه را به یک گیاه عالی برای مناظر رسمی تبدیل می کند.

این گونه را می توان با گیاه Coreopsis یا Bidens اشتباه گرفت و متون قدیمی گیاه شناسی آن را تحت Coreopsis لیست می کنند دانه های گردتری تولید می کند در حالی که دانه های این اشرفی لاغر و مانند سوزن هستند. همچنین صفحه زرد Coreopsis ظاهری پررنگ و پودری دارد در حالی که مرکز گل های اشرفی شل تر هستند و “گل” ها و “سوزن های” سیاه کمی در مرکز دارند Bidens. یکی دیگر از گل های وحشی گل مروارید زرد است که گونه های زیادی در سراسر جهان دارد. این دانه دارای دو تا پنج خار در انتها است که به خز و لباس می چسبد و همچنین گلها کوچکتر از اشرفی هستند. این گیاه را می توان Beggar-ticks ،Stickseeds یا Tickseed Sunflowers نامید.

محصول: گل اشرفی زرد


نیازهای رشد گل اشرفی:

1- اشرفی را در محیط های گرم پرورش دهید:

بیشتر گونه های اشرفی از آمریکای جنوبی یا مکزیک آمده و در آب و هوای گرم و خشک همراه با باران های اواخر تابستان رشد می کنند. در این شرایط رشد آنها بسیار آسان است و گیاهان بسیار خوبی برای کودکان یا باغبانان تازه کار است. در حقیقت، این گونه در بسیاری از مناطق جهان به صورت وحشی رشد می کند. مراقبت بیش از حد بیشتر ضرر دارد تا سود. آنها گیاهان مقاوم به خشکی هستند که به ندرت توسط آفات یا بیماری ها آزار داده می شوند.2- منطقه ای از خاک که آفتابی و به خوبی زهکشی شده است پیدا کنید:

گیاهان اشرفی فقط می خواهند در یک خاک با آفتاب کامل و در شرایط زهکشی خوب کاشته شوند. خاک بیش از حد حاصلخیز یا خیلی مرطوب باعث رشد ضعیف گیاهان و ساقه ی بلند و برگ های دور از هم می شود که در مقابل باد شدید و باران به خوبی مقاومت نمی کند. آنها می توانند سایه جزئی را تحمل کنند. گل های اشرفی واقعاً دوست ندارند که پس از کاشته شدن انتقال داده شوند یا پیوند زده شوند. عاقلانه یک مکان را انتخاب کنید.3- بذرها را در خاک گرم بکارید:

همیشه صبر کنید تا آخرین یخبندان از بین برود، و ترجیحاً تا زمان گرم شدن خاک، به 60 تا 70 درجه فارنهایت (16-21 درجه سانتیگراد) صبر کنید. بذرها را به آرامی با ¼ – ¼ “(3–6 میلی متر) خاک بپوشانید زیرا برای جوانه زدن به تاریکی نیاز دارند.4- بذر ها را آب دهید:

خاک را آبیاری کنید تا بذرها در خاک قرار بگیرند و در تماس بذر با خاک کمک کنند. بذرها باید به طور متوسط ​​در 7 روز تا 2 هفته جوانه بزنند. بذرهای اشرفی از کاشت انبوه آزرده نمی شوند.محصول: گل مینا پاکوتاه5- با رشد گیاه مشکلات را برطرف کنید:

پس از ظهور اولین برگ های واقعی (جفت دوم)، جوانه ها میزان زنده ماندن بالایی دارند. اشرفی گیاهی مقاوم و یک ساله است که می تواند خشکی را تحمل کند و همچنین یخ زدگی سبک تا متوسط ​​را تحمل کند. گاهی اوقات مشکلات را بررسی کنید و آن ها را به شرح زیر برطرف کنید:فقط در خشکسالی شدید آب دهید.
برخی از انواع قدیمی به نور روز حساس هستند و ممکن است تا اواخر تابستان شکوفا نشوند. اگر می خواهید این کار را تسریع کنید سایه جزئی ایجاد کنید.
ممکن است شما بخواهید گیاهانی را تولید کنید که گلهای بسیار کوچک تولید می کنند یا کاملاً زرد می شوند. این گروه دوم ممکن است گیاهانی باشند که در معرض پژمردن قرار دارند، اما توجه داشته باشید که نهال های سبز مایل به زرد طبیعی هستند.
اگر گیاهان شما هنگام گلدهی سنگین می شوند، آنها را دیرک (چوب یا فلز نوک تیز که برای نگهداری گیاه یا مرزنمایی به زمین فرو می کنند) یا حمایت کنید.محصول: گل زنبق معطر زیبا6- گل های در حال مرگ را بردارید:

به این کار نوک چینی می گویند. بعد از اینکه گل های مرده را قطع کردید، جوانه های بیشتری در زیر ساقه گل شاخه بریده ایجاد می شود و گل های بیشتری می دهد. بدانید که بیشتر گیاهان اشرفی یک ساله و دارای یک فصل رشد هستند. وقتی گیاهان شما بیمار و مرده به نظر می رسند وقت آن است که آنها را از باغ بیرون آورده و بیرون بیاندازید.7- بدانید که چگونه اشرفی شکلاتی ظریف تر را پرورش دهید:

به استثنای اشرفی شکلاتی سایر اشرفی ها یکساله و مقاوم هستند. این گونه خاص یک گیاه دائمی و چند ساله است که تاب تحمل هوای زمستانی اقلیم های شمالی را ندارد. اشرفی شکلاتی عملاً همان نیازهای گونه های دیگر را دارد، اما غده آن را می توان در زمستان در یک مکان خشک و دور از یخ زدگی ذخیره کرد. کاشت غده مانند کاشت ریشه گل کوکب است.

اگر در یک محیط بدون سرما (مناطق 7 تا 10 USDA مقاومت، شاید منطقه 6) زندگی می کنید، می توان آنها را در تمام طول سال به حال خود گذاشت. این گیاه در خاک بیش از حد مرطوب پوسیده می شود و در باغ رشد کندتری دارد، می توان آن را در ظرفی قرار داد که بتواند به داخل خانه منتقل شود. در مناطق گرمتر، باغداران از مالچ استفاده می کنند تا از سرما محافظت کنند.

می توانید گیاه را از طریق تقسیم غده تکثیر کنید. گیاه را بیرون بیاورید و تکه های ریشه را به صورت چشمی برش دهید (تکه های در حال رشد با برگ و ریشه) و در خاک باغ اصلی بکارید و پس از کاشت آبیاری کنید یا در بهار درست قبل از آماده شدن برای کاشت.برداشت بذر گل اشرفی:


1- بگذارید گیاه دوباره بذر دهد (اختیاری):

اشرفی می تواند در یک باغ دوباره رشد کند و پرورش دهنده را با گیاهان جدید در بهار شگفت زده کند. معمولاً نیازی به برداشت خود بذر نیست، مگر اینکه بخواهید آنها را در یک نقطه خاص قرار دهید. توجه داشته باشید که ممکن است نسل بعدی کلون های دقیقا مشابه گیاهان اصلی شما باشد که کاشته اید. اشرفی شکلاتی دانه های حاصلخیزی تولید نمی کند.


2- صبر کنید تا دانه ها بالغ شوند:

پس از از بین رفتن گل، مرکز شکوفه (دیسک) به چیزی به رنگ گوشت خوک با دانه های قهوه ای تا سیاه تبدیل می شود. صبر کنید تا این دانه ها خرد شوند و قهوه ای شوند.

محصول : گل کاملیا زیبا و دیدنی

3- بذر ها را جمع کنید:

وقتی دانه ها آماده شدند، می توانید آنها را به راحتی از گل بیرون بیاورید. پایه سر گل را به آرامی با یک دست بگیرید و دانه ها را به بیرون بکشید وآن ها را درون کیسه ساندویچ یا ظرف دیگر قرار دهید.4- بذرها را پهن کنید تا خشک شوند:

بذرها را در منطقه ای آفتابی و با محافظت در برابر باد پهن کنید. بعد از حدود چهار تا هفت روز، آنها باید خشک و کمی چسبندگی به نظر برسند.
محصول: گل تاتوره زیبا و دیدنی5- بلافاصله بکارید یا تا شش ماه نگهداری کنید:

اگر در منطقه شما یخ زدگی وجود دارد، آنها را در یک کیسه پلاستیکی ببندید و در یک مکان خشک و خنک نگه دارید. بهار سال آینده آن ها را بکارید. کیسه را با سالی که بذر را جمع آوری کرده اید و نوع اشرفی برچسب گذاری کنید. بعضی اوقات اشکالات کوچکی را در دانه های اشرفی جمع آوری و خشک شده مشاهده خواهید کرد. وحشت نکنید – آنها یک مشکل اساسی نیستند و معمولاً پس از یک ماه یا بیشتر از بین می روند.
از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاسگزاریم با نظرات ارزشمند خود ما را حمایت کنید .


لطفا از فروشگاه ما دیدن کنید
منبع: تحریریه خانه بذر

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره آموزش کاشتن گل اشرفی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: آموزش کاشتن گل ، کاشت گل تزئینی ، کاشت گل