یو تجارت

آموزش کامل ساخت باغچه در خونه

10 اردیبهشت 00 ساعت 09:21
1 از 5 (1 رای)
چرا تنها یک باغچه در بیرون از خانه در فضای باز داشته باشیم، وقتی که می توانیم به راحتی، یک باغچه ی کوچک مینیاتوری را در اتاق خود بسازیم و از آن لذت ببریم؟
آموزش کامل ساخت باغچه در خونه

چرا تنها یک باغچه در بیرون از خانه در فضای باز داشته باشیم، وقتی که می توانیم به راحتی، یک باغچه ی کوچک مینیاتوری را در اتاق خود بسازیم و از آن لذت ببریم؟ داشتن یک باغچه کوچک در اتاق، روشی عالی برای برای حفظ ارتباط با طبیعت است. علاوه بر آن، این کار، بسیار مرسوم و مُد شده است! این باغچه کوچک، به مراقبت زیادی نیاز نخواهد داشت؛ بنابراین اگر وقت زیادی برای نگهداری از یک باغ بزرگ ندارید، این روش، یک انتخاب عالی است.

فروشگاه بذر خونه و لوکس بذر همواره سعی دارد آموزش های جامع تری را تقدیم شما کند

در ادامه مقاله با ما همراه باشید ...

بخش اول: ایجاد یک باغچه کوچک با یک گلدان و چندین نوع گیاه

در بخش اول به ایجاد یک باغچه کوچک می پردازیم.

یک ظرف مناسب یا گلدانی کوچک پیدا کنید:

ظروف مختلفی وجود دارند که می توانید گیاهان باغچه کوچک خود را در آن قرار دهید، مانند گلدان های کاسه ای، ظروف پلاستیکی و گلدان های سفالی. بهتر است به دنبال گلدان هایی با سوراخ های کوچک در تهِ آن باشید، تا آب از آن سوراخ ها تخلیه شود. ظروف طرح دار، به هر اتاقی زیبایی بسیاری می بخشند.

اگر گلدانی با سوراخ های زهکشی انتخاب کردید، بهتر است یک سینی یا یک نعلبکی کوچک در زیر آن قرار دهید، تا آبی که از آن تخلیه می شود را در خود نگه دارد. این امر، میز یا اثاثیه زیر گلدان را که ممکن است در اثر برخورد با آب آسیب ببیند، در امان نگه خواهد داشت.

اگر می خواهید گیاهان مختلف و زیادی را در باغچه خود داشته باشید، مطمئن شوید که ظرف یا گلدان شما به اندازه کافی پهن و عمیق باشد، تا همه آن ها درون آن جای بگیرند. بعضی از گیاهان، به فضای زیادی احتیاج دارند؛ بنابراین تحقیق در این باره، بسیار مفید خواهد بود.

محصول مرتبط:گوجه فرنگی خاص سفر دریایی

خاک گلدان بگیرید:

شما به خاک مخصوص گلدان در فضای خانه احتیاج دارید، تا در ته ظرف قرار بگیرد. اگر مقداری خاک غنی از مواد مغذی را در دسترس دارید، عالی خواهد بود. می توانید خاک گلدان را از فروشگاه های مخصوص کشاورزی، یا نهالستان ها، تهیه کنید.

اگر می خواهید از خاک مخصوص فضاهای باز استفاده کنید، باید بسیار مراقب باشید. زیرا ممکن است حاوی انواع آفات یا بیماری ها باشد. همچنین این خاک ها اغلب بسیار سنگین یا متراکم هستند و امکان تخلیه مناسب گیاهان داخل گلدان را، فراهم نمی کنند. خاک گلدان معمولاً انتخاب مطمئن تری است.

بعضی از گیاهان نیز، نیازهای خاصی به برخی مواد موجود در خاک دارند، که ممکن است توسط خاک استاندارد گلدان تأمین نشود. تحقیق در مورد نیازهای گیاه هنگام انتخاب خاک، برای اطمینان از انتخاب نوع مناسب، بسیار مفید خواهد بود.

محصول مرتبط : بذر لوبیا دراگون

گیاهان مناسب انتخاب کنید:

گیاهان مناسب را برای باغچه کوچک خود انتخاب کنید. هنگام انتخاب گیاه برای باغچه، اطلاعات کافی درباره هریک کسب نمایید، تا مطمئن شوید که حتما می توانید آنها را در داخل خانه خود پرورش دهید. گیاهانی که از نظر اندازه، خیلی بزرگ نمی شوند، بهتر هستند؛ زیرا باغچه شما کوچک است و فضا محدود. اگر می خواهید چندین نوع گیاه را داخل یک گلدان بکارید، اطمینان حاصل کنید که نیاز آب و نور برای هر دو نوع، مشابه است. برخی از بهترین گیاهانی که می توانید برای کاشت در باغچه خود انتخاب نمایید، عبارتند از:

 • گیاه هوازی (Air plant)
 • انگشت نوزاد/ پنجه ی کودک (Baby Toes)
 • گیاه پول چینی/ پاچیرا (Money tree )
 • ساق عروس/ اشوریا/اچوریا (Echeveria)
 • گیاه یشم (Jade plant)
 • گیاه سنگی/ گل سنگ/لیتوپس (Lithops)
 • رشته مروارید/ رشته تسبیحی/ گیاه سنسیو (String of pearls)

به خاک منتقل کنید:

گیاهان خود را به خاک منتقل کنید. گیاه را ابتدا با احتیاط از گلدان اصلی خود خارج کنید. ریشه ها را به آرامی جدا کرده و در خاک بکارید. بهتر است به محض کاشت گیاهان خود، به آنها آب بدهید. خاک اطراف گیاه خود را به آرامی با دست به پایین فشار دهید، تا گیاه کاملاً در جای خود محکم شود.

محصول مرتبط :گل نیلوفر پیچ بشقاب پرنده

مکانی مناسب پیدا کنید:

مکانی مناسب را برای قرار دادن گلدان خود پیدا کنید. باغچه شما باید از نور غیر مستقیم خورشید برخوردار شود؛ بنابراین بهترین محل برای قرار دادن آن، کنار پنجره است.

اطمینان حاصل کنید که محل قرارگیری گلدان شما، در معرض نور کامل و مستقیم آفتاب نباشد و فقط کمی نور داشته باشد، تا گیاهان شما، از تابش بیش از حد خورشید، آسیب نبینند.

گلدان خود را روی یک سطح صاف و ثابت مانند میز، طاقچه یا لبه ی پنجره قرار دهید، تا از روی آن نیوفتد یا سقوط نکند.


از باغچه مراقبت کنید:

از باغچه خود مراقبت کنید. نگهداری از باغچه، وقت زیادی از شما نخواهد گرفت، اما در صورت نیاز، باید باغچه خود را آبیاری کرده و تمیز نمایید. به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که خاک خشک شد، باید آن را آبیاری کرد. بسته به آنچه که در باغچه خود کاشته اید، ممکن است مجبور شوید برخی گیاهان را، بیش تر از برخی دیگر، آبیاری کنید.

به عنوان مثال، گیاه ساکولنت (Succulent) به آب کمتری نسبت به سایر گیاهان احتیاج دارد. باغچه خود را بیش از حد آبیاری نکنید. فقط در صورت خشک بودن خاک، آن را آبیاری کنید. در غیر این صورت، ممکن است گیاهان شما از بین بروند. این یکی از متداول ترین دلایل از بین رفتن گیاهان خانگی است. با رشد و شکوفایی باغچه کوچکتان، برخی از گیاهان ممکن است فضای بسیار زیادی را اشغال کنند. در این صورت، با استفاده از یک قیچی باغبانی، گیاهان را اصلاح کنید. در طول روز، پرده ها را کنار بزنید، تا گیاهان شما از نور آفتاب بهره مند شوند.

محصول مرتبط: بذر پیچک سروتاک

بخش دوم: ایجاد یک گلدان با یک گیاه داخل آن

در بخش دوم به ایجاد یک گلدان می پردازیم.

چندین گلدان مناسب تهیه کنید:

گلدان های سفالی بهتر هستند، اما می توانید از گلدان های پلاستیکی نیز استفاده کنید. گلدان هایی که جفت اند، زیبا هستند و گلدان های طرح دار، عالی اند در حالت ایده آل، گیاهان باید در گلدان هایی کاشته شوند که تقریباً هم اندازه آنها باشند. اگر گیاهی را در گلدان خیلی بزرگ قرار دهید، خاک آن به آرامی خشک شده و باعث پوسیدگی ریشه می شود.

یک گلدان مناسب، باید سوراخ های کوچکی برای تخلیه آب و گردش هوا داشته باشد. همچنین قرار دادن یک بشقاب کوچک زیر گلدان، برای گرفتن آب اضافی تخلیه شده، بسیار مفید است و باعث می شود که به میز یا هر وسیله ی شما، آسیبی وارد نشود. گلدان های آویز نیز بسیار مناسب اند؛ خیره کننده و زیبا به نظر می رسند و می توان آنها را تقریباً در هر جایی قرار داد. می توانید این نوع گلدان ها را از فروشگاه های لوازم کشاورزی و یا به صورت آنلاین، تهیه کنید.

محصول مرتبط : بذر هنداونه دراگون

خاک گلدان بگیرید:

گلدان خود را با خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی پر کنید. می توانید از مقداری خاک غنی از مواد مغذی نیز استفاده نمایید. خاک گلدان را می توان به راحتی از فروشگاه های لوازم کشاورزی یا نهالستان ها تهیه کرد.

اگر می خواهید از خاک باغچه مخصوص فضاهای باز استفاده کنید، باید خیلی مراقب باشید. زیرا ممکن است حاوی انواع آفات یا بیماری ها باشد. همچنین این خاک ها اغلب بسیار سنگین یا متراکم هستند و امکان تخلیه مناسب گیاهان داخل گلدان را، فراهم نمی کنند. خاک گلدان معمولاً انتخاب مطمئن تری است.

در صورت امکان، خاک شما باید متناسب با گیاه باشد. به عنوان مثال، کاکتوس ها، ساکولنت ها و رزماری، برای رشد به خاک با زهکشی مناسب و بذر درشت نیاز دارند؛ بهتر است همراه خاک شان، به میزان حدود یک سوم، ماسه ترکیب شده باشد. نهال آن ها را باید در خاکی سبک که رطوبت را نگه نمی دارد پرورش داد.

محصول مرتبط :بذر گوجه فرنگی مشکی ایندیاگو رز

گیاهان مناسب برای باغچه پیدا کنید:

گیاهان مناسب را برای باغچه کوچک خود انتخاب کنید. هنگام انتخاب گیاه برای باغچه، اطلاعات کافی درباره هریک کسب نمایید، تا مطمئن شوید که حتما می توانید آنها را در داخل خانه خود پرورش دهید. گیاهان انتخابی برای کاشت در این روش، می توانند کمی بزرگتر باشند ، زیرا گلدان مخصوص به خود را دارند. برخی از بهترین گیاهانی که می توانید برای کاشت در این روش انتخاب کنید عبارتند از:

 • آلوئه ورا (Aloe vera)
 • آنتوریوم (Anthurium)
 • مارچوبه زینتی/ سرخس مارچوبه (Asparagus fern)
 • گیاه برگ قاشقی / پپرومیا (Peperomia)
 • گیاه زبان مادر زن / زبان مادرشوهر / گیاه مار (Snake plant)
 • رشته مروارید / رشته تسبیحی / گیاه سنسیو (String of pearls)

گیاهان را بکارید:

گیاهان خود را به خاک منتقل کنید. ریشه ها را به آرامی جدا کرده و در خاک بکارید. در وسط هر گلدان، یک سوراخ ایجاد نمایید؛ باید به اندازه ای عمیق باشد که وقتی گیاه را داخل خاک قرار می دهید، تاج گیاه (جایی که ریشه ها به ساقه متصل می شوند) با خاک هم سطح شود. سطح خاک را صاف و یکدست کنید. باید با گیاه خود به آرامی برخورد کنید. شما نمی خواهید به آن آسیب برسانید؛ بنابراین هنگام قرار دادن آن در خاک، احتیاط کنید.

محصول مرتبط :بذر خیار محلی گیلان

نور آفتاب داشته باشید:

مکانی مناسب برای گلدان خود پیدا کنید؛ به طوری که مقدار کافی نور آفتاب داشته و در معرض دید قرار گیرند. گیاهانی که بیشتر از سایرین به نور خورشید نیاز دارند را، باید در کنار پنجره یا لب طاقچه قرار داد. اگر گلدان های آویزان دارید، می توانید آنها را اطراف پنجره یا کنار آن آویزان کنید. گیاهانی که به آفتاب کمتری احتیاج دارند را می توانید به دیوار یا کنار میز آویزان کنید.

اطمینان حاصل کنید که گیاهان شما در کنار هم، خیلی آشفته به نظر نرسند. اگر سعی کنید همه گلدان های خود را روی یک طاقچه قرار دهید، ممکن است کمی بهم ریخته یا نامرتب به نظر برسند. مثلاً اگر یک گلدان بزرگ را روی میز، قفسه کتاب، یا روی زمین قرار دهید، بهتر است در فاصله 5-8 سانتی متر آن، گلدان دیگری قرار ندهید.

از گلدان های متنوع استفاده نمایید. اگر می توانید، بعضی از گیاهان خود را در گلدان های معمولی، و بعضی دیگر را در گلدان های آویز بکارید تا زیباتر بنظر برسند. این کار باعث می شود فضای اتاق شما، بسیار طبیعی تر و پر تر از انواع گیاه، احساس شود. سعی کنید آنها را در یک قفسه قرار دهید، تا به خوبی دیده شوند. این کار، یک دکوراسیون بسیار زیبا و طبیعی در اتاق شما ایجاد می کند که برای شما و هر شخص دیگری که وارد اتاق شما شود، بسیار لذت بخش خواهد بود.

محصول مرتبط :بذرلوبیا متری سبز

از گیاهان مراقبت کنید:

از گیاهان خود مراقبت کنید. حواستان به نور خورشید و آب آنها باشد، و در صورت نیاز، گیاه خود را هرس کنید. در طول روز، پرده ها را کنار بزنید، تا گیاهان شما از نور آفتاب بهره مند شوند. بعضی از گیاهان، بیش تر از گیاهان دیگر به آبیاری احتیاج دارند. به عنوان مثال گیاهان گوشتی، به آب کمتری نسبت به گیاهان برگدار نیاز دارند.

اگر گیاهی در گلدان خود بیش از حد رشد کرد، بهترین کار برای آن، هرس کردن است. در نظر داشته باشید که بعضی از گیاهان به طور طبیعی، در گلدان خود بیش از حد رشد می کنند (و از لبه های آن آویزان می شوند). به عنوان مثال، گیاه رشته مروارید، از لبه گلدان خود آویزان می شود.

مطمئن شوید که گیاه خود را، تنها در صورتی آبیاری می کنید که خاک آن خشک شده باشد. آبیاری بیش از حد، یکی از متداول ترین دلایل از بین رفتن گیاهان خانگی است.


از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاسگزاریم با نظرات ارزشمند خود ما را حمایت کنید .

منبع: تحریریه خانه بذر


لطفا از فروشگاه ما دیدن کنید

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره آموزش کامل ساخت باغچه در خونه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب