یو تجارت

آیا شما «حساس» هستید؟

نویسنده: فایل می
21 فروردین 00 ساعت 22:48
1 از 5 (1 رای)
پذیرفتن حساسیت می‌تواند دلهره آور باشد و احتمالاً احساس آسیب پذیری خواهید کرد، اما اگر آن را بپذیرید مطمئنا مزایای شگفت انگیز آن بیشتر از ناراحتی اولیه است.
آیا شما «حساس» هستید؟

قبل از اینکه بفهمم یک آدم بسیار حساس هستم، گویی اکثر مردم روی یک تسمه نقاله بودند و من روی دیگری و در جهت مخالف هم حرکت می کردیم. دوست دارم فکر کنم نسبت به خودم آگاه هستم، اما سالیان سال نشانه های حساس بودن را در خودم نادیده می گرفتم تا این که متوجه شدم من نه تنها حساس بلکه «بسیار حساس» هستم.

قبل از اینکه بفهمم از اغلب آدم ها حساس ترم، احساس می کردم دنیا متعادل نیست و من با دیگران هیچ وجه اشتراکی ندارم. سعی کردم با آن ها همگام باشم و کار ها را مثل آن ها انجام دهم، اما فقط خسته و ناراضی می ماندم.

برایم اعتراف به حساسیتم چالش بزرگی بود. احساس می کردم مفاهیم منفی بسیاری در در رابطه با آدم بسیار حساس وجود دارد، بنابراین سال ها آن را کتمان کردم.

من در خانواده ای از افراد حساس بزرگ شدم که به نظر می رسید حساسیت آن ها انواع مشکلات را به همراه دارد. همه چیز روی آن ها تأثیر منفی می گذاشت. با این اوصاف چرا من بخواهم یکی از آن ها باشم؟

به همین ترتیب، فرهنگ غربی ما این پیام را ترغیب می کند که مطمئن بودن، اعتماد به نفس داشتن و جسارت، برنده رقابت است. در اعماق وجودم احساس می کردم حساس بودن چیزی خلاف این ویژگی های طلایی ست و معنای آن شکنندگی، آسیب پذیری و حتی ناتوانی است.

اما اشتباه می کردم. وقتی اعتراف کردم که یک آدم بسیارحساس هستم، همه چیز معنا پیدا کرد و فهمیدم تمام حساسیت هایم می تواند چه موهبت هایی برای زندگی من و جهان اطرافم به ارمغان بیاورد.

حالا که از دریچه بسیارحساس بودن به چالش ها و موفقیت های شغلیم در گذشته نگاه می کنم، می فهمم که چرا با برخی از مشاغل پیوسته درگیر و در برخی دیگر سرآمد بودم. به عنوان مثال، من فکر می کردم ضعیف هستم که نمی توانم در یک دفتر کار با فضای باز و همهمه مداوم افراد و حرف زدنشان با هم، صدای پیوسته زنگ تلفن کار کنم. اما ضعیف نبودم. فقط این عوامل بیرونی من بسیار حساس را بیش از حد تحریک می کرد؛ و در مقیاس بزرگ تر، حالا می فهمم که چرا چیز ها که برایم با ارزش تر از بقیه است، چرا بعضی از محیط ها را نامتناسب می دانم و در نهایت، چرا اینطور هستم.

این خصوصیات حساس همان چیزی است که تعامل من با جهان را بسیار سخت می کند و باعث می شود اکنون خصلت HSP خود را بپذیرم.

بله، پذیرفتن حساسیت می تواند دلهره آور باشد و احتمالاً احساس آسیب پذیری خواهید کرد، اما اگر آن را بپذیرید مطمئنا مزایای شگفت انگیز آن بیشتر از ناراحتی اولیه است.

زندگی تان چطور با پذیرش بسیار حساس بودن بهتر می شود

1. سرانجام با پذیرش نیاز های آدم بسیار حساس، به تعادل خواهید رسید.

دستیابی به تعادل برای آدم بسیار حساس دشوار است. مثل من، شما هم ممکن است بخواهید تا آنجایی که می شود یاد بگیرید، هر کتابی را بخوانید، سفر کنید، ورزش کنید، دوستان خود را ببینید و لیست ادامه دارد.

من بالاخره فهمیدم که طبیعت حساس من به این معنی است که اگر تعهد های زیادی برای خودم ایجاد کنم (هرچقدر هم سرگرم کننده باشند) می توانند باعث خستگی و کلافگیم شود و از این که نمی توانم پا به پای دیگران پیش بروم آزرده خاطر شوم. آدم های بسیارحساس از نظر روحی و روانی مورد هجوم هیجانات قرار می گیرند، به همین دلیل مهم است که انتظارات خود را مدیریت کنند.

کسانی که شخصیت حساس دارند معمولاً فشار زمان را بیشتر از سایرین احساس می کنند و از کار های عجله ایی متنفرند. قرار ملاقات بعد از ظهر ممکن است به این معنی باشد که شما از صبح تمرکز کمتری روی کار های روزتان داشته باشید و حتی ناآرام شوید.

اما ما عاشق روتین روزانه خود هستیم. در یک روز شلوغ و پر از جلسات، نیم ساعت برای پیاده روی (یا چیزی که مرا از افکارم بیرون می کشد وبه لحظه حال آگاه می کند) به این معنی است که در پایان روز احساس خستگی کمتری می کنم.

2. با یادگیری بهتر مدیریت خصوصیت بسیار حساس بودن، سطح انرژی شما افزایش می یابد.

عمل به روشی در زندگی که با روح شما هماهنگ نباشد باعث تحلیل رفتن روح و روان و همین طور کم شدن انرژی تان می شود. مخصوصا در آدم بسیار حساس؛ و چیزی که من یاد گرفته ام، این است که ما باید از انرژی خود محافظت کنیم، هیچ گاه عجله نکنیم و «نه گفتن» به بعضی چیز ها را بیاموزیم.

پذیرش طبیعت حساس ما به معنای افزایش انرژی ماست. مانند احساس سبکی که هنگامی که کت سنگین زمستانی مان را موقع ورود به اتاقی گرم و راحت در می آوریم. با این انرژی اضافی، احتمالاً از نظر عاطفی نیز احساس بهتری خواهید کرد.

3. سرانجام «گروه خود» را پیدا خواهید کرد، کسانی که احساس عمیقی مانند شما دارند.

دوستان بسیارحساس، آیا شما اغلب احساس کرده اید که واقعاً در جای درست نیستید؟ و این که با دیگران فرق دارید؟

من با احساس متفاوت بودن بزرگ شدم، احساسات دیگران را جذب می کردم و در گروه های دوستانه متوجه کوچکترین تنش ها می شدم.

همچنین نسبت به پچ پچ های سطحی که همه در اوایل 20 سالگی با دوستانشان دارند بی علاقه بودم و به جای آن گفتگو های عمیق تر و قابل تأمل را ترجیح می دآدم.

سال ها طول کشید تا دوستانی پیدا کردم که آن ها هم مثل من از دیدن رفتار های ظالمانه افراد با حیوانات در شبکه های اجتماعی به گریه می افتادند و مانند من به عمق چیز های اطراف آگاه بودند و نسبت به دیگران حساسیت بیشتری داشتند. اما وقتی آن ها را پیدا کردم، بلافاصله یک پیوند احساسی غیرقابل وصف بین مان برقرار شد.

4. ترغیب خواهید شد که درباره خودتان بیش تر بدانید.

حالا که می دانم ماجراجویی در دنیای آدم های بسیار حساس به چه معناست، اهمیت به رفتن به اماکن، سفر به ناشناخته ها و یادگیری چیز های جدید را بهتر می فهمم، درک می کنم که این ها برای زندگی خوب مهم است. دانستن آنچه که چه چیزی به ما انرژی می دهد و یا باعث تخلیه آن می شود، برای داشتن یک زندگی هماهنگ حیاتی است.

به تجربیات گذشته خود نگاه کنید: چه زمانی احساس خوشبختی و راحتی داشتید؟ چه چیزی جواب نداد و چه چیزی باعث شد شما حس ناخوشایند داشته باشید؟

به محیط اطرافتان، دوستان، سرگرمی ها، شغل خود فکر کنید و از این اطلاعات به نفع خود فعلی و آینده خود استفاده کنید. اگر موارد خاصی روح حساس شما را تحت فشار قرار می دهد، به جای آن به فکر تمرکز روی چیز هایی باشید که باعث آرامش شما می شوند.

شما بسیار «حساس» هستید و خبر ندارید

5. مثل یک ابرقدرت از داشتن ویژگی های بسیار حساس خود احساس غرور خواهید کرد.

پذیرفتن ویژگی های حساس ما برای رضایت خاطر در این دنیای همیشه در حال تغییر بسیار مهم است. مطمئناً، این که ما آدم های بسیارحساس خیلی عمیق احساس می کنیم، گاهی اوقات می تواند یک چالش باشد، اما من ترجیح می دهم به آن به عنوان یک ابرنیرو نگاه کنم. مثلا، فکر می کردم همه موسیقی را همان طور که من تجربه می کنم تجربه می کنند. برای من موسیقی یک واکنش کامل بدنی است؛ و من از آن زمان متوجه شدم که آدم های بسیار حساس هنر را متفاوت از غیرحساس ها تجربه می کنند. ما از جزییات ظریف موسیقی و هنر لذت می ببریم که دیگران ممکن است حتی متوجه آن ها نشوند.

من همچنین از حس های فوق العاده مخصوصا وقتی به آغوش طبیعت می روم ممنونم. من آرامش را در فضا های ساکت، مانند جنگل ها پیدا می کنم، جایی که می توان حواس حساس من را تنها گذاشت و حیوانات را با خود برابر دید.

در طبیعت بودن انرژی مان را بالا می برد و برایمان خوب است؛ باعث ترشح اندورفین که از هورمون های تقویت کننده سیستم ایمنی است می شود و ارتباط ما با جهان بیرون و دنیای درون مان را عمیق می کند.

6. نیاز های خود را بهتر می شناسید و این ارتباط شما را با عزیزان تان عمیق می کند.

حرف زدن درباره بسیار حساس بودن با عزیزان می تواند کار دشواری باشد. وقتی شهامت انجام این کار را پیدا کردید، دیده می شوید و سرانجام می توانید برنیاز های خود را پافشاری کنید.

این که برنامه ریزی کنید نیاز های خود چطور توضیح دهید به شما کمک می کند منظور خود را واضح بیان کنید. این در مورد رد کردن روش انجام کار ها توسط شریک زندگی یا خانواده نیست، بلکه اجازه دادن به آن ها برای دیدن تفاوت های شما است.

مثلا، می توانید به آن ها بگویید که چه چیزی باعث خوشحالی شما می شود؛ این که چگونه تماشای فیلم های ترسناک ممکن است برای شما مناسب نباشد و یا این که پس از یک روز طولانی به زمان بیشتری برای خود نیاز دارید.

با شناخت نیاز های خود به عنوان یک آدم بسیار حساس، نه تنها خود را بهتر می شناسید، بلکه عزیزان تان نیز بیشتر با شما آشنا می شوند و این در درازمدت به نفع همه خواهد بود.

شما بسیار «حساس» هستید و خبر ندارید

7. باکیفیت بهتری زندگی کنید.

کلمه «حقیقی» را دست کم نگیرید شاید معنی اش را وقتی درست بفهمیم که در هماهنگی با خود عمیق مان زندگی کنیم. وقتی که به صدای درونتان گوش بدهید و به آن احترام بگذارید همه چیز کمی آسان تر جریان می یابد.

درابتدا متوجه تغییرات کوچک می شوید. شروع به دوری کردن یا به حداقل رساندن مواردی می کنید که برای شما مناسب نیستند، موقعیت هایی که با حساسیت بالای شما مطابقت ندارند. به عنوان مثال، قبلاً ممکن بود خود را تحت فشار قرار بدهید و پس از یک هفته کاری سخت به جایی شلوغ برای معاشرت بروید. حالا اما، انقدر قوی هستید که این موضوع را رها کنید و به جای آن یک بار در ماه قرار بگذارید. خلاصه تشخیص می دهید برای اینکه در جهت ارزش های حقیقی تان زندگی کنید چه چیز هایی ضروری است.

منبع: برگرفته از یادداشت های پری ناز عبدالحسین زاده در شبکه اجتماعی ویرگول


امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره آیا شما «حساس» هستید؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب