یو تجارت

روش های زایمان بدون درد

نویسنده: فاطمه رضایی
16 دی 94 ساعت 22:57
1 از 5 (1 رای)
روش های زایمان بدون درد

زایمان می‌تواند برای شما درد زیادی همراه داشته باشد. بنابراین بسیار مهم است درباره‌ی روش‌های کاهش درد در زایمان اطلاعات داشته باشید.


روش های زایمان بدون درد

کمک کردن خودتان در طول زایمان

زایمان طبیعی

درباره‌ی زایمان اطلاعات کسب کنید. این کار باعث می‌شود در مورد چیزی که در حال اتفاق افتادن است احساس کنترل بیشتری داشته و کمتر بترسید.

یاد بگیرید چگونه آرام بمانید و عمیق نفس بکشید.

حرکت داشته باشید. حالت بدن شما می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند، بنابراین راه بروید، زانو بزنید و بدنتان را به جلو و عقب تاب دهید.

یک دوست، فامیل یا همسرتان را همراه خود ببرید. اما اگر کسی را ندارید نگران نشوید، پزشک شما حمایت لازم را خواهد داشت.

از همراه خود بخواهید بدنتان را ماساژ دهد، باوجودی که حس می‌کنید دوست ندارید کسی بدنتان را لمس کند )

دوش بگیرید.

گاز و هوا برای زایمان ( گاز انتونوکس )

گاز انتونوکس

گاز انتونوکس ترکیبی از اکسیژن و اکسید نیتروژن است. گاز همه‌ی درد را از بین نمی‌برد اما می‌تواند به کاهش درد و قابل‌تحمل‌تر شدن آن کمک کند. زنان بسیاری این روش را دوست دارند زیرا استفاده از آن آسان است و تحت کنترل خودشان می‌باشد.

گاز انتونوکس چگونه عمل می‌کند؟

شما گاز و هوا را از طریق یک ماسک که خودتان نگه می‌دارید تنفس می‌کنید. 15 تا 20 ثانیه طول می‌کشد تا گاز اثر کند، یعنی همزمان بااحساس شروع انقباض باید داخل آن نفس بکشید. اگر نفس‌های شما عمیق و آرام باشد تأثیر گاز بیشتر خواهد بود.

عوارض جانبی انتونوکس

گاز انتونوکس هیچ عارضه‌ی مضری برای شما یا نوزادتان ندارد اما ممکن است حس کنید سرتان سبک شده است. برخی خانم‌ها با استفاده از گاز احساس خواب‌آلودگی، بیماری، یا نداشتن تمرکز دارند. اگر این اتفاق افتاد می‌توانید استفاده از گاز را متوقف کنید.

تزریق پتیدین

تزریق پتیدین

نوع دیگری از روش‌های کاهش درد تزریق ماده‌ای مانند پدیتین یا دیامورفین است، البته دیامورفین کمتر استفاده می‌شود ( تزریق داخل ماهیچه‌های باسن یا ران خواهد بود ) دارو به‌راحتی بدن شما کمک کرده و درد را کاهش می‌دهد.

چگونه عمل می‌کند؟

حدود بیست دقیقه پس از تزریق دارو عمل می‌کند و تأثیر آن دو تا چهار ساعت باقی می‌ماند.

عوارض جانبی تزریق پتیدین

ممکن است برخی خانم‌ها احساس بیماری، فراموشی یا لرز داشته باشند.

اگر تأثیر آن تا پایان زایمان از بین نرود ممکن است واردکردن فشار به نوزاد برای شما سخت باشد. شاید بهتر باشد در ابتدا نصف دوز آن تزریق شود و تأثیر آن بر بدن شما مشاهده شود.

اگر تزریق پتیدین یا دیامورفین به زمان زایمان خیلی نزدیک باشد ممکن است روی تنفس نوزاد اثر بگذارد. اگر این اتفاق بیفتد داروی دیگری برای از بین بردن اثر داده خواهد شد.

دارو ممکن است وارد اولین غذای نوزاد شود.

اپیدورال

اپیدورال

اپیدورال نوعی از داروهای بیهوشی است. این دارو عصب‌هایی را بی‌حس می‌کند که درد را از کانال تولد به مغز منتقل می‌نمایند. برای بیشتر خانم‌ها اپیدورال درد را کاملاً از بین می‌برد. برای زنانی که درد زایمان طولانی داشته و یا استرس دارند این روش می‌تواند مؤثر باشد.

اینکه پس از تزریق اپیدورال تا چه حد بتوانید پاهای خود را تکان دهید بستگی به داروی بیهوشی مورداستفاده دارد. برخی پزشکان اپیدورال های قابل حرکت تزریق می‌کنند یعنی شما هنوز می‌توانید راه بروید. اگرچه با این کار باید ضربان قلب نوزاد مرتباً کنترل شود و بسیاری از بیمارستان‌ها امکان این کار را ندارند. از پزشک خود درباره‌ی امکان انجام این کار در بیمارستانتان سؤال کنید.

اپیدورال می‌تواند یک مسکن خوب باشد اما همیشه در زایمان کاملاً مؤثر نیست. از هر هشت خانمی که تزریق اپیدورال دارند  یک نفر برای او تأثیر نداشته و باید از روش دیگری برای تسکین درد خود استفاده کند.

تزریق اپیدورال چگونه است؟

تزریق اپیدورال

با یک سوزن مایعی داخل یک رگ در بازوی شما می‌شود.

زمانی که به پهلو دراز کشیده‌اید و یا نشسته و به جلو خم هستید  پزشک با یک ماده‌ی ضدعفونی‌کننده پشتتان را تمیز می‌کند و بخشی از آن را با یک ماده‌ی بیهوشی بی‌حس می‌نماید. سپس سوزنی را از پشتتان عبور می‌دهد.

لوله‌ی نازکی از میان سوزن داخل پشت شما رد می‌شود. این سوزن در نزدیکی عصب‌هایی است که درد را از رحم منتقل می‌کنند. دارو عبوری از لوله اغلب ترکیبی از داروهای بیهوشی و داروهای مخدر است. تزریق اپیدورال حدود 10 دقیقه زمان می‌برد و 10 تا 15 دقیقه‌ی دیگر برای اثر کردن آن لازم است. همیشه تزریق در ابتدا ممکن است درست عمل نکند و نیاز به تنظیم دوباره‌ی آن باشد.

پس از نصب لوله تزریق می‌تواند توسط پزشک شما انجام شود و یا خودتان توسط دستگاهی می‌توانید این کار را انجام دهید.

انقباضات شما و ضربان قلب نوزاد باید مرتباً چک شوند. این یعنی کمربندی دور شکم شما وصل شده و شاید گیره‌ای به سر نوزاد وصل شود.

عوارض جانبی اپیدورال

شاید با تزریق احساس کنید پاهایتان سنگین شده‌اند، این به نوع ماده‌ی بیهوشی استفاده‌شده بستگی دارد.

اپیدورال نباید شما را بیمار یا کسل کند.

فشارخون ممکن است پایین بیاید. اگرچه این اثر به‌ندرت دیده می‌شود زیرا مایعی که در بازوی شما تزریق می‌شود فشارخون را در سطح مناسب حفظ می‌کند.

اپیدورال ممکن است مرحله‌ی دوم زایمان را طولانی‌تر کند. اگر انقباضات خود را حس نکنید پزشک باید به شما بگوید چه زمانی فشار وارد کنید. این یعنی ممکن است برای کمک به بیرون آمدن سر نوزاد نیاز به انبر جراحی یا دستگاه وکیوم باشد. زمانی که تزریق اپیدورال داشته‌اید پزشکتان زمان بیشتری برای بیرون آمدن نوزاد منتظر خواهد بود. این احتمال نیاز به ابزارهای کمکی زایمان را کاهش می‌دهد. گاهی ماده‌ی بیهوشی کمتری تزریق می‌شود تا در پایان زایمان اثر آن رفته و بتوانید نوزاد را به بیرون هل دهید.

شاید درنتیجه‌ی اپیدورال ادرار برای شما سخت باشد. در این شرایط لوله‌ی نازکی به نام کانتر درون مثانه گذاشته می‌شود تا به دفع ادرار کمک کند.

از هر صد زن یک نفر پس از اپیدورال دچار سردرد می‌شود. این عارضه قابل‌درمان است.

یک تا دو روز بعد کمر شما کمی دردناک خواهد بود اما اپیدورال باعث کمردردهای طولانی‌مدت نخواهد شد.

از هر 2000 زن یک نفر پس از زایمان در پاهای خود احساس خارش و سوزن سوزن شدن دارند. این عارضه بیشتر از اپیدورال مربوط به تولد نوزاد است. زمانی که توانستید از تخت خارج شوید پزشک شما توصیه‌های لازم را به شما می‌گوید.

زایمان در آب

زایمان در آب

آب می‌تواند کمک کند بدن آرام شده و انقباضات کمتر دردناک شوند. از پزشک بپرسید شما از دوش یا استخر زایمان استفاده خواهید کرد. آب در دمای مناسبی نگه‌داشته می‌شود که راحت باشید اما نباید دمای آن از 37.5 درجه‌ی سانتی‌گراد بالاتر برود. دمای بدن شما نیز مرتباً کنترل می‌شود.

   

روش های زایمان بدون درد
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره روش های زایمان بدون درد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: زایمان ، بدون ، درد ، عوارض جانبی ، زایمان دراب ، اپیدورال ، تزریق