یو تجارت

اثر «رنج و رنگ» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت

نویسنده: میلاد مقدسی
6 آبان 95 ساعت 21:30
1 از 5 (1 رای)
اثر «رنج و رنگ» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت

اثر نفیس و سه زبانۀ (فارسی، انگلیسی و فرانسه) «رنج و رنگ»، بررسی زندگی و آثار مینیاتوریست بزرگ کشور، استاد حسین بهزاد، تحقیق و تألیف محمدرضا اسدزاده که با همکاری کمیسیون ملّی یونسکو در ایران منتشر شده است، عصر ۲۲ اکتبر (۱ آبان ۱۳۹۵) با قرائت پیام دکتر سعداله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملّی یونسکو در ایران و با حضور کتاب­‌شناسان، ناشران، مؤلفان ایرانی و آلمانی، در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در آلمان رونمایی شد. دبیرکل کمیسیون ملّی یونسکو در پیام خود، ضمن ابراز خرسندی از همکاری کمیسیون ملّّی در انتشار این کتاب نفیس و رونمایی آن در مهم‌ترین نمایشگاه کتاب در آلمان، بیان داشت: “کمیسیون ملّی یونسکو افتخار دارد که توانسته است همواره در راستای اهداف بین‌المللی خود، بسیاری از آثار ارزشمند مؤلفان و محققان ایرانی، از جمله این اثر ارزشمند را که توسط آقای محمدرضا اسدزاده به معرفی تازه‌ای از شخصیت و آثار پدر مینیاتور ایران؛ استاد حسین بهزاد پرداخته شده است، در عرصۀ جهانی مورد حمایت قرار دهد و معرفی نماید”.

وی افزود: “گفت‌وگوی ما با جهان پیرامون‌مان به زبان هنر و ادبیات و حمایت از تألیفات و  آثار ماندگار در تاریخ فرهنگ ایران، رسالت کمیسیون ملّی بونسکو در ایران است و این رسالت باید زمینه‌ساز استقرار صلح و ایجاد تفاهم متقابل میان ملت‌ها، از طریق اشاعۀ فرهنگ و هنر باشد”.

در ادامۀ مراسم، محمدرضا اسدزاده، مؤلف و محقّق این اثر ضمن بیان ویژگی‌های کتاب یاد شده گفت: “پژوهش و تحقیق روی این کتاب از سال ۱۳۸۰ اغاز شد و متن اتوبیوگرافی آن در سال ۲۰۰۸ در جشنوارۀ بین‌المللی اتوبیوگرافی آذربایجان، برندۀ جایزۀ ادبی شد و سپس با حمایت مجموعه‌های فرهنگی، این پژوهش را پیش بردم و در این سال‌ها، از ۳۰ چهرۀ برجستۀ هنری در این کتاب، یادداشت‌هایی را گردآوری کرده‌ام”. اسدزاده افزود: “تلاش یک سالۀ مجموعه‌ای از عزیزان از جمله: مدیر فنّی و مترجمان، مدیر تولید، مدیر هنری و همچنین مدیر انتشارات کمیسیون ملّی یونسکو در ایران، و نشر میراث و نیز مشارکت دیگر نهادهای ملّی، این اثر را به ثمر رساند”.

در این مراسم همچنین، سعادت گولمز، محقّق آثار هنری ایران و ناشر کشور ترکیه، کیوان احمری، مینیاتوریست مقیم آلمان، هانیه توفیق سعادتی، نقّا­ش مقیم آلمان، و لطف‌الله ساغروانی، کتاب­‌شناس و مدیر انتشارات هرمس سخنرانی کردند.

در پایان این مراسم، از سوی کمیسیون ملّی یونسکو در ایران، نسخه‌ای از این اثر نفیس به سه میهمان ویژۀ این برنامه؛ استاد فاطمه آرام، دختر مرحوم احمد آرام از پاریس، استاد مهدی بهزاد، ریاضیدان و استاد دانشگاه آمریکا، و نیز استاد محمود حسینی‌زاد، مترجم آثار آلمانی و برندۀ مدال جهانی گوته اهداء شد. همچنین از خدمات ملّی استاد فرزانه، مرحوم احمد آرام، یادشد، ضمن اینکه لوح یادبود یونسکو و نیز نسخه‌ای از این کتاب، به سفیر صلح یونیسف در ایران اهداء گردید.

منبع: کمیسیون ملی یونسکو
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره اثر «رنج و رنگ» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: «رنج و رنگ» ، نمایشگاه ، بین‌المللی ، کتاب ، یونسکو ، فرانکفورت ، استاد بهزاد