یو تجارت

چگونه بازاریابی محتوا و روابط عمومی می توانند برای شما کار کنند!

نویسنده: یو تجارت
22 مرداد 95 ساعت 10:01
1 از 5 (1 رای)
چگونه بازاریابی محتوا و روابط عمومی می توانند برای شما کار کنند!

استراتژی های بازاریابی محتوا و روابط عمومی در نگاه اول می توانند مشابه به نظر برسند، اما اجازه دهید نگاهی از نزدیک به آن ها بیندازیم. در حالی که شباهت هایی در این که کدام یک از رویکردها می تواند انجام شود، وجود دارد، و در چگونگی رسیدن آن ها به اهداف خود، تفاوت ها نیز برای تشخیص مهم می باشند. درک بهتر شما از قابلیت های هر یک از ابزارهای در اختیارتان، موجب خواهد شد که بهتر بتوانید از آن ها به نفع خود استفاده نمائید.

الکس دانوف، یکی از استراتژیست های بازاریابی محتوای مؤسسه Brafton مستقر در سان فرانسیسکو، اخیرا به ما اجازه داد که از اطلاعاتش در مورد تفاوت ها و شباهت های بین روابط عمومی و بازاریابی محتوا، استفاده نمائیم. قبل از اشتغال در بحث بازاریابی محتوا، الکس چند سالی را به عنوان مسئول هماهنگی و متخصص روابط عمومی در یک شرکت بزرگ مشغول به کار بود. او با داشتن سابقه کار در هر دو زمینه، بینش خود را به شیوه های مختلفی به اشتراک گذاشته است که هر یک می تواند منفعتی به یک تجارت برساند.

یکی از اولین چیزهایی که او روشن ساخت، زمانی که من با او صحبت می کردم، این بود: بازاریابی محتوا و روابط عمومی متقابلا منحصر به فرد نیستند (یعنی این دو مقوله با هم ناسازگار نیستند). بین آن ها ویژگی های مشترک بسیاری وجود دارد و همچنین از روش های مشابه استفاده می کنند، اما اهداف آنها منحصر به فرد بوده و نتایج متفاوتی تولید می کند. بسته به اهداف شما، بهترین استراتژی برای به کارگیری توسط شما می تواند متفاوت باشد.

🔵هر تاکتیک، نقشی را بازی می کند
بازاریابی محتوا و روابط عمومی در عملکردهای متفاوتی به کار گرفته می شوند. محتوای روابط عمومی به شرکت ها اجازه می دهد تا اطلاعات برند، محصولات و فرهنگ خود را به اشتراک گذارند، در حالی که بازاریابی محتوا به آن ها پلت فرمی برای نشان دادن تفکر رهبری و تخصص شان در بازار هدف خود ارائه می دهد.

🔵بازاریابی محتوا و روابط عمومی کجا با یکدیگر همپوشانی پیدا می نمایند؟
هنگامی که شما آن ها را به اجزای اصلی‌شان کوچک کنید، هر دو مقوله بازاریابی محتوا و روابط عمومی ابزارهای ارتباطی هستند که شرکت ها به منظور قرار گرفتن به عنوان رهبران صنعت خود، و نشان دادن این مسئله که آنها می توانند نیازهای مشتریان خود را برآورده سازند، آن ها را به کار می گیرند. مرزهای کاملا مبهمی میان این دو وجود دارد - یک استراتژی بازاریابی محتوای خوب اغلب شامل محتوای روابط عمومی نیز می باشد، و بالعکس.
یک راه بالقوه که شما می توانید دو راه متقاطع را ببینید، در نظر بگیرید: اگر قرار بود یک بیانیه مطبوعاتی برای یک محصول یا خدمت جدید صادر نمائید، آن می توانست در یک یا چند مقاله وبلاگی با موضوعات مشابه اشاره شده و به آن مرتبط شود. محتوای کلی بلاگ گسترده تر از آن چه که شما تنها در مورد محصول خود بنویسید، باقی خواهد ماند. با این رویکرد، شما می توانید از حوزه های تبلیغاتی خطرناک که بازاریابی محتوا موفقیت کمتری در آن ها می بیند، اجتناب کنید.

🔵بازاریابی محتوا چه چیزی ارائه می دهد که روابط عمومی نمی تواند آن را ارائه کند؟
رویکرد بازاریابی محتوا به منظور ارتباطات معمولا نسبت به محتوای روابط عمومی، بیشتر پیرامون کاربر یا مشتری بالقوه می باشد. بازاریابی محتوا به سوالاتی که مردم واقعی می پرسند پاسخ داده و آنها را با یک محصول و یا راه حل متصل می نماید. محتوای با کیفیت بالا، در هسته اصلی یک استراتژی بازاریابی محتوای خوب قرار داشته، و این اغلب بدان معناست که یک قطعه و یا دارایی چیزی بیشتر از یک فروش نرم است که بخواهید از پشت بام فریاد بزنید که شرکت X و یا محصول Y راه حلی برای مشکل یک کاربر می باشد.

🔵روابط عمومی چه چیزی ارائه می دهد که بازاریابی محتوا نمی تواند آن را ارائه کند؟
محتوای روابط عمومی معمولا به یک شرکت این فرصت را می دهد که به طور مستقیم‌تری به تبلیغ خود و محصولاتش بپردازد، که به طور کلی این کار را با هدف قرار دادن رسانه ها به جای عموم مردم به عنوان مخاطبان خود انجام می دهد. محتوای روابط عمومی همچنین قادر به پاسخگویی به موقعیت ها و مشکلات منحصر به فرد می باشد. به عنوان مثال، ارتباطات بحران، بخش مهمی از مجموعه روابط عمومی هر شرکتی است که می تواند به هر موضوعی با هدف به حداقل رساندن هر گونه آسیب به برند، به سرعت و به طور مستقیم رسیدگی نماید.

🔵محتوا در حال افزایش است، اما روابط عمومی ناپدید نخواهد شد
رویکرد روابط عمومی به بازاریابی یک شرکت، چندین سال است که به خوبی تثبیت شده، با این حال محتوا مرتبط تر از همیشه در حال رشد است. در سال 2010، موسسه Content Marketing Institute نشان داد که 90 درصد از شرکت ها از محتوا در استراتژی های خود استفاده می کنند، و فقط به این نگاه می کنند که از آن زمان چه مقدار در صنعت آن ها تغییر ایجاد شده است. این رویکرد پیچیده تر از همیشه رشد یافته، و کیفیت بر کمیت ارجحیت پیدا نموده است و استراتژی های کلی همراه با به روز رسانی SEO و تغییر بازار، به منظور حفظ و ادامه کار تکامل یافته اند.

مجله اینترنتی و بیزینسی پورتال یو تجارت

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره چگونه بازاریابی محتوا و روابط عمومی می توانند برای شما کار کنند! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: بازاریابی ، بازاریابی محتوا ، تجارت ، روشهای بازاریابی ، هدف گذاری ، رشد ، بقا ، روابط عمومی ، استراتژی های بازاریابی ، هر تاکتیک